Az Apolló programban a holdraszállásnál a Földről elindulva majdnem 40000 km/h sebességgel mentek, akkor a Holdnál hogyan fékezték le ezt jelentős mennyiségű üzemanyag nélkül, hogy leszállhassanak?
Ahhoz, hogy feldobj egy kislabdát magasra nagy sebességgel kell indítani, de mire felér a legmagasabb pontra lelassul. Pontosan így volt ez a Hold esetében is. Felgyorsítod magad 40000 km/h-ra, hogy "felrepülj" a Holdig, de mire odaérsz lelassulsz mindenféle meghajtás nélkül.
Persze azért, hogy a Hold körül maradj szükség lesz egy kis lassításra, de nem annyira sokra.
Egy kis számítás:
Tegyük fel, hogy Hohmann-transzfer pálya helyett, idő spórolás szempontjából egy parabolikus pályán, a Föld szökési sebességével haladunk a Hold felé (nem sok különbség van, de gyorsabb, és most egyszerűbb vele számolni).
Kezdetben mondjuk egy 200km x 200km-es parkolópályáról indulunk. Itt felgyorsulunk 11009 m/s sebességre (szökési sebesség).
Mire elérjük a Hold közelségét (legyen 384000 km távolságban a Föld tkp-ától) lelassulunk körülbelül 1441 m/s-ra (csak a Föld gravitációja miatt).
Ha a Hold pont ott lesz, akkor egy idő után a gravitációja inkább gyorsítani fog. Tegyük fel jól időzítettünk, így a Holdhoz legközelebbi pontja a pályánknak 50km (a felszíntől). Mire ide érünk a Hold felgyorsított 2779 m/s-ra.
Ez bőven több, mint a Hold szökési sebessége, így ez az első pontja a pályának, ahol érdemben pályamódosítást kell végezni. Egészen idáig nem is működtettük a hajtóművet (korrekciókon kívül).
Ahhoz, hogy egy 50km x 50km -es pályára álljunk a Hold körül, le kell lassítani összesen 1099 m/s-ot.
Tanulság: ugyan eredetileg 11 km/s-al kellett indulni Föld körüli pályáról, de a Hold körül pályára álláshoz az egész űreszköznek csak tizedannyit kellett lassítania.
És ez egy picit üzemanyag-igényesebb pálya, a lassítást le lehet szorítani kb. 0.8 km/s-ra is, ha egy ellipszis-pályával közelítjük meg a Holdat.
Persze a leszállás még csak ezután jön, de ott is "csak" 1.8-1.9 km/s-ot kell lassítani az eredeti 11 km/s-hoz képest. Ráadásul ezt csak egy kisebb Holdkomp tette meg, nem az egész űreszköz.
Ha továbbiakban ilyen kérdéseid lennének, akkor ajánlanám figyelmedbe a Kerbal Space Program nevű szimulátort/játékot. YouTube-on sok videó található meg róla, némelyikből pedig gyorsan választ lehet kapni hasonló kérdésekre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!