A generációkon átívelő alkoholfogyasztás megváltoztatja a géneket?
Nem pont genetikai úton, de ha a kismama szereti az alkoholt, az a magzat számára igen káros.
Meg az is van amit #2 ír, az epigenetika témakör (azaz hogy a DNS melyik szakasza mennyire íródik át). De pontos jóslatot erről ma még nem lehet adni hogy az alkoholista szülő epigenetikája hogyan öröklődik másképp mint ha nem lenne alkoholista. Vagy hogy ez egyáltalán jelentős vagy nem jelentős. Olyan kutatások már voltak pl. miszerint az éhező nagyszülők unokái az epigenetika miatt kevésbé hajlamosak cukorbetegségre.
Persze ezt egyszerűen megcáfolható .
Fogtok 100 embert. Eq teszt és iq teszt. Plusz ezek a kérdések:
Az ön rokonságában felmenői között mennyire gyakori az alkoholfogyasztás? Az ön rokonai felmenői amennyiben alkoholt fogyasztottak, milyen rendszerességgel tették?
Bocs hogy veszekszek de mi a büdös p*csáért nem érdemi válasz az amit adtunk? Azon a szinten biztosan befolyásolja a géneket, hogy a gének melyik része fejeződik ki. Az bizonyított hogy részben öröklődik hogy a gének melyik része fejeződik ki, de egyelőre nem tart ott a tudomány hogy meg tudjuk mondani hogy a több generáción át tartó alkoholizmusnak milyen hatása van az utódok génkifejeződésére.
A feltételezett kísérleteddel több probléma van:
1) Honnan tudod hogy a kísérleti alany nem "tanulta el" az alkoholizmust a szüleitől, és nem butította le magát ezáltal? Ez esetben nem a génjeivel van a baj.
2) Nem lehet-e hogy az alkoholizmusnak az alacsonyabb IQ-jú családok jobban ki vannak téve? (Azt tudjuk hogy az IQ részben genetika. Azt is tudjuk hogy az IQ korrelál a szociális státusszal. Meg azt is tudjuk hogy az alacsonyabb szociális státusz korrelál az alkoholizmussal.) Így pl. lehet valamekkora korreláció az alkoholista családból való származás és az alacsony IQ között, viszont a fent említett okok miatt nem biztos hogy az alkohol az ok, hanem lehet az is következmény.
A mai ismeretek szerint az alkoholfogyasztásból eredő függőség nagyjából fele-fele arányban öröklődés és egyéni tapasztalat (neveltetés) hatása a férfiágon. A női ágat így nem vizsgálták.
Azonban ez a dolog nem olyan szimplán működik, ahogy a kérdező képzeli. Például nagy kérdés, hogy "nem volt érdemi válasz" vagy "nem értette meg a választ". Ugyanis a válaszolók részéről ez két drasztikusan különböző eset, a kérdező részéről viszont ugyanaz. Neki nem jött le. Nem értette, vagy nem mondták el - ez külön vizsgálandó.
Érdemes kicsit közelebből nézni. Az alkoholfogyasztás alapesetben (amíg nem neveltetés/öröklődés miatt jön létre) egy helyettesítő cselekvés. Adott egy csomó, a delikvens számára megoldhatatlan probléma, ami elviselhetetlen. Vagy a felszabadultság, vagy a probléma elnyomása miatt iszik. Ettől a problémát kezelni még kevésbé tudja. Ördögi kör. A sok ivás befolyásolja szervezet működését. Nyilvánvaló a betegség, főleg a májjal kapcsolatos. A mentális betegség azonban más, az az agy kémiája. Szintén öröklött vagy szerzett lehet, de annyira van köze az alkoholfüggéshez, amennyire a szívproblémáknak a tüdőproblémákhoz. Valóban előbb utóbb kihatással van a másikra, de két különböző probléma két különböző kezeléssel. Ha már összefüggenek, valószínű a menthetetlenség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!