Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Optika. Mit jelent egy távcsőn...

Optika. Mit jelent egy távcsőnél az, hogy 16x52?

Figyelt kérdés
A 16-ot értem, az a nagyítása, de mit jelent az 52 ?
2018. júl. 1. 13:54
 1/7 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%
nagyítás x objektív átmérő
2018. júl. 1. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az 52 a belépő átmérő mm-ben, tehát annak a körnek az átmérője, amin keresztül a fény a műszerbe jut. (Az objektív lehet akár ennél nagyobb is.)
2018. júl. 1. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Erre én is gondoltam, de rögtön elvetettem, mikor a leírásban 52-es szerepel, majd egy képen meg a szokásos műszaki rajzos nyilakkal 50mm-nek méretezte be a lencsét.


Egyébként ez az 52-es adat szoros összefüggésben van azzal, hogy teszem azt 300 méteres távolságra tekintve milyen szélességet látok a terepből ?

2018. júl. 2. 01:05
 4/7 A kérdező kommentje:
Vagyis miben különbözik a látott kép egy 52-es adatnál, vagy egy 70-esnél ?
2018. júl. 2. 01:07
 5/7 Bubuka508 ***** válasza:
Elvileg a 70-es méretű objektív több fényt enged a műszer belsejébe, tehát az ezen látott képnek fényesebbnek kell lennie. De valójában nem ilyen egyszerű a dolog, számolni kell a fényerővel és az ún, kilépő pupillával. A fényerő az objektív átmérőjének és fókuszának hányadosa, a kilépő pupilla pedig az objektív átmérőjének és a nagyításnak a hányadosa. Namármost: ha a kilépő pupilla nagyobb átmérőjű, mint a szemünk pupillája, akkor a teljes fénymennyiség nem jut a szemünkbe, csak egy része. Ezekből következik, hogy a nagyítás növelésével csökken a kilépő pupilla átmérője. Mindezek határt szabnak a távcső paramétereinek, főleg a nagyításnak, mert egy bizonyos határon túl nem használhatók ki. A nagyításnál még hozzájön ehhez a kéz természetes remegése, ami 10-szeresnél nagyobb nagyításnál már élvezhetetlenné teszi a látott képet, ha kézben tartjuk a távcsövet. Tehát nagyobb nagyítással már csak állványról érdemes távcsövezni. A látómező nagysága pedig az objektívnek nem az átmérőjétől, hanem a nagyításától függ. Lehet, hogy kicsit zavaros voltam, de igyekeztem összefoglalni a távcsövek fontosabb paramétereit.
2018. júl. 2. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen , 5-ös.

Első olvasatra is teljesen érthető volt.


Igazából egy kb 600 méterre levő kiskertet szeretnék megfigyelés alatt tartani egy panel épület emeletéről.

Lehet, hogy a 16-os nagyítás nem lesz elegendő egy ember felismeréséhez. Többen járnak be a kertbe , mint akiknek jogosultságuk van erre.

2018. júl. 2. 23:15
 7/7 Bubuka508 ***** válasza:
Dehogynem elég! 600 méterről egy 10-szeres nagyítású távcsővel bőven felismerhetsz valakit és még kézben is tarthatod, nem kell állvánnyal bohóckodni. Pl. egy 10x50-es műszer röhögve elég hozzá. A régi tüzérségi távcsövek 7-8x50-esek voltak általában.
2018. júl. 3. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!