Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Esztergálásnál az előtolás,...

Esztergálásnál az előtolás, hogyan hozza létre a forgács vastagságát?

Figyelt kérdés
Kérlek segítsetek, hogy valahogy el tudjam képzelni, mert már számtalanszor lepörgettem a fejemben, többször azt is hittem már, hogy értem, de nem. A fogásmélységet értem, hogy az, a forgács szélességével egyezik meg, de az előtoláshoz úgy látszik kevés a fantáziám. Onnatól kezdve lenne érdekes, hogy a szerszám belép az anyagba. Itt ugye nulláról indula vastagság, és 1 fordulat után már meg van az előtolosának megfelelő vastagsága, és innentől kezdve folyamatosan már meg van a vastagság?

2018. márc. 19. 18:23
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Jól gondolod. Nem tudom, menetet esztergáltál -e már késsel. Ha igen, az lenne jó, mert szerintem azon a legegyszerűbb megérteni.

Menetvágásnál amikor a legelső fogás veszed (néhány tized mm) kirajzolódik a munkadarabon egy spirálgörbe.


Vagyis egy olyan alakú görbe keletkezik a csapon, amilyen az alakja a spirálfüzeteknek a rugója.


Tehát az van, hogyha lemérsz két szomszédos távolságot a keletkező görbén, az éppen egyenlő a menetemelkedéssel, és ebből látjuk azt, hogy fordulatonként mennyit haladt előre a kés.


Ha ugyanezzel az előtolással hosszesztergálást végeznél, akkor az előzőekben mért menetemelkedés felel meg a forgács vastagságának, amely egyébként már egy állandósult állapotot jellemez.


Nyílvánvalóan, ahogy említed, kezdetben nulláról indul és eléri a beállított értéket, ez egy tranziens folyamat. Hasonlóan a hosszesztergálás végén, mikor leállítjuk az előtolást.


Ha az esztergálandó átmérő homloksíkját kezdetben az előtolás irányával egyező irányú normális jellemez, akkor igaz a következő: A tranziens folyamatban a hossz-szán előrehaladása (pozíció) és a forgácsvastagság közötti kapcsolat lineáris.

Az első egy körülfordulásnál azonban ez egy konstans érték lesz, ami a beállítottal egyezik meg.


A leállítás folyamata, mint tranziens vizsgálata már bonyolultabb, arra nem térnék ki.



A menetvágáshoz (hogy valaki bele ne kössön) megjegyzem, csak szemléltetésképp van a példa.


Nyílván menetvágáskor mindegyik lépésben változhat a fogásmélység (a simító fogások kisebbek, néha ugyanazzal is végig lehet menni 2-3 szor)

. és emellett a forgács keresztmetszetének az alakja is speciális, eltérő a hosszesztergálásnál ismeretes téglalap ill. paralelogramma alakhoz képest, de ebbe ne menjünk bele most.


Remélem érthető volt.

2018. márc. 19. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az előttem szóló tisztelt kolléga tök jól írta le.


Amúgy a kérdésedre a válasz : Igen.

Pontosan jól gondolod, hogy az első körülfordulás után beáll a "végleges forgácsvastagság".


Az viszont nem feltétlenül igaz, hogy a fogásmélység egyenlő a forgács szélességével.

A fővágóél elhelyezési szöge ezt befolyásolja.

Gondolj bele abba, hogy 5mm a fogásmélységed és egy 90 fokos előretolt élű késsel forgácsolva 5mm lesz a forgács szélességed is, de egy 45 fokos hajlított nagyoló késsel a forgács szélességed megnő kb 7mm-re. (gyök 2 , azaz 1,41-es szorzóval számolhatsz ilyenkor)

2018. márc. 19. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi mentek a zöldek! Sikerült megértenem!! :)
2018. márc. 20. 18:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!