A hangszórókon a tónus-vezérlő forgatógomb
elektrotechnikai vonatkozásban mit változtat az
áramkörben?
Figyelt kérdés
A hangszórókon ugyebár két forgatógomb van legalább, egyik a hangerőt vezérli, a másik pedig az ún. tónust, azaz hogy milyen mélyen szeretnénk hallanni az adott zeneszámot pl.
Ez utóbbinak a villamosságtani, elektrotechnikai oldala érdekelne.
A mezeibb készülékeken ez csak a magas hangok 6-12 dB-es vágására alkalmas, elsősorban zajcsökkentés a célja. Komolyabb gépeken már a mély és a magas hangokat is tudja emelni, kb. ugyanilyen mértékben. Általában hangszínszabályzó a hivatalos neve. De létezik komolyabb változata is, amely több frekvenciasávban emel-vág, ennek ekvalizer a neve. De vigyázni kell vele, mert nemcsak javítani, hanem rontani is lehet vele a hangzáson. Különben is, amelyik felvételnél bármelyik frekvencián max. 6 dB-nél többet kell emelni vagy vágni, az már elég dzsunga minőségű, azt, hacsak nem pótolhatatlan, jobb letörölni.
2018. márc. 3. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
2/7 Bubuka508 válasza:
Tehát elektrotechnikai szempontból ezek a kapcsolások egyszerűbb esetben aluláteresztő, a bonyolultabbak pedig sávszűrő kapcsolásokat tartalmaznak, aktív (erősítő) fokozatokkal kiegészítve, a veszteségek pótlására és az erősítéstartalék biztosítására.
2018. márc. 3. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
3/7 Szirty válasza:
"a veszteségek pótlására és az erősítéstartalék biztosítására."
Leginkább a hangkép szubjektív elrontására használják.
2018. márc. 3. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
4/7 Bubuka508 válasza:
Erről nem a feltalálója tehet, írtam, hogy el is lehet vele rontani a hangzást. Azonkívül ízlések és pofonok között különbség van, ha valaki garantáltan pocsék, recsegős, fújós, rikácsoló, vagy éppen dunnyogó felvételt akar hallgatni, ez szíve joga.
2018. márc. 3. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
5/7 Szirty válasza:
Persze. Bárki verhet be szeget mobiltelefonnal.
Mi baj lehetne? :)
2018. márc. 3. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Akkor ha jól értem, arról van
szó, hogy a hangszínszabályozó forgatógombbal a szűrő karakterisztikáját (Bode diagram első grafikonja) lehet tologatni a frekvenciatengely irányában, azaz jobbra és balra, vagyis így a vágási frekvenciát változtatom.
Ez a forgatógomb akkor egyszerűen csak a szűrőáramkör változtatható ellenállásához lenne kapcsolva?
Használatos -e olyan megoldás, ahol a kapacitást változtatják, vagy egyéb módszer?
2018. márc. 5. 18:50
7/7 Bubuka508 válasza:
Igen, a potméter a szűrő karakterisztikáját változtatja, de annak is kétféle kivitelezése lehet: lepke- ill. Baxandall-karakterisztikájú. A lepkeszabályzó a szűrő meredekségét változtatja, a Baxandall-szabályzónál pedig a meredekség állandó és a törésponti frekvencia változtatható. Általában potméteres szabályzók léteznek gyakorlati kivitelben, elvileg lehet kapacitást vagy induktivitást is változtatni, de ezek csak kivételesen vannak megvalósítva, egy-két ekvalizer kapcsolásban.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!