Hogyan detektálják az aszteroidákat?
Távcsövekkel, több fényképet készítenek ugyanarról az égbolt területről.
A képeket összehasonlítják, a nagyon messze lévő csillagokhoz képest az aszteroida elmozdul. Ha a két képet váltogatják akkor jól láthatóan ugrál egy pötty.
Ja régen negatív képekkel (fehér háttér fekete pötty ugrál) optikai eszközökkel csinálták. Ma már számítógépekkel hasonlítják össze a digitális képeket.
A nehézség ma is abból adódik hogy bazi nagy az égbolt, egy ilyen képpárral csak kis része elemezhető ki.
Figyelni viszont radarral figyelhetőek meg jobban (földközeli aszteroidák). Pontosíthatóak a pályaadatok, saját tengely körüli forgás, anyagok, összetétel stb.
Ha mindez már megvan akkor egy virtuális naprendszerben virtuálisan beviszik. Ott már pl előre lehet tekerni az időt hogy fog -e ütközni stb. Néha újra meg újra bemérik, nem -e módosult a pálya, pontosítják az adatokat.
Radarral az aszteroida övig simán mérnek.
Úgy tudom találtak az aszteroida övben így egy aranyból álló nagyobbacska darabot is és gondolkodnak rajta hogy hozzák föld körüli pályára.
Csak el ne számolják magukat.
Vagy ha mégis legalább olyan helyre essen ahol tudom keresgélni a darabjait. :D
Egy egy animált gif, hogy az aszteroidák hogyan látszanak három fotón.
Száz éve még valóban volt olyan szerkezet, amivel két fotót lehetett váltogatni. Csillagászok éjszakákat, napokat, heteket töltöttek ezzel, és csak a kütyü kattogását lehetett hallani, ahogy váltogatják a képeket ide-oda, hogy lássák a különbségeket.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!