Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora víztározóra lenne...

Mekkora víztározóra lenne szüksége Magyarországnak ha egy napi átlagos áramfogyasztását vízenergiával akarná kiszolgálni?

Figyelt kérdés
Tételezzük fel, hogy lenne két nagy víztározó, X méter szintkülönbséggel. (X-et direkt nem adtam meg, mert mint a kérdés is mutatja fogalmam sincs, hogy mi a realitás, így azt ti választhatjátok meg, persze a valóságos magyar földrajzi lehetőségeknél maradva)
2017. dec. 4. 12:17
 1/10 anonim ***** válasza:
54%
Ha a bősi erőmű teljesen megépült volna, akkor egy kb 60 km2 területű tóval kb 900 MW teljesítményt lehetett volna biztosítani. A hazai fogyasztás pedig 6000 MW fölött van.
2017. dec. 4. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Magyarország 2015-ös évi fogyasztása- az Eurostat adatai szerint 36193 GWh (1,302948*10^17 J) volt:

[link]


A víztározó végső soron a gravitációs potenciális energiát használja ki:

W = m * g * h

ahol W a munka, m a víz tömege, g a gravitációs gyorsulás (~ 10 m/s^2), h a víztározó magassága


Számoljunk mondjuk 20 m szintkülönbséggel, tehát az előzőeket felhasználva:

W = m * g * h => m = W / (g * h) = 1,302948*10^17 J / (10 m/s^2 * 20 m) = 6,51474*10^14 kg, azaz 651474000000 m^3 víz (ami ha jól számolok, egy 8669 m oldalhosszúságú kockában férne el). És akkor még nem számoltunk az erőmű teljesítményével...

2017. dec. 4. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

...persze az előző példa kissé túlzás: az összes vizet nem tároljuk egyszerre egy helyen.


Tegyük fel, a napi energiatermeléshez szükséges vizet fél nap alatt szivattyúzzuk fel (nap/szél/geotermikus/nukleáris/stb... energia segítségével) és fél nap alatt ürítjük le.

Tehát a 651474000000 köbméter vízmennyiség leredukálható 651474000000 / (365*2) = 892430136 köbméterre - ez már elférne egy 10 km * 10 km * 8 m magas víztározóban.

2017. dec. 4. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Elfogtam egy nem privát privát üzenetet:

"Szia,


köszi a válaszokat. De lenne még egy kérdésem. Szerinted egy ilyesmi(vagy akár több tucat kisebb) víztározó felépítése miért nem merül fel mint opció a szél és nap erőművek által termelt áram tárolására? Azt hinné az átlagember, hogy mégiscsak olcsóbb lenne mint lítiumot bányászni, akkumulátorokat építeni, majd x évente újrahasznosítani őket."


1. A fenti számításokba nem vettem bele a szállítási (erőműtől a fogyasztóig) illetve az előállítási (a szivattyún, a turbinán és a generátoron fellépő) veszteségeket.


2. Tessék csak gondolni a bős-nagymarosi esetre: micsoda perpatvart okoztak a környezetvédők belőle! Egy 100 km^2-es víztározó kiütné náluk a biztosítékot.

2017. dec. 4. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
#4 nyilvánvaló, hogy vannak veszteségek de azok akkumulátorok esetében is lennének.(ugyanakkor gondolom ha nem egy óriástó hanem több kisebb lenne az a szállítási problémák egy részét megoldaná) Az mégse járható út, hogy nem akarunk a környezettől elvenni területeket de közben meg teszünk rá, hogy a világ másik részén a bányászattal, előállítással ugyanaz történik csak mi itt x ezer km-re mossuk kezünk, hogy ahhoz semmi közünk nincs.
2017. dec. 4. 19:37
 6/10 anonim ***** válasza:

Én is a fenti fogyasztási adat irányából közelíteném meg a dolgot.

A MAVIR honlapján meg tudod nézni az aktuális rendszerterhelést és az itthon előállított energiát ( a különbsége pedig az import ). Jelenleg 6088MW a rendszerterhelés és 4846MW az itthon jelenleg előállított energia.


Fentebb azt írják, hogy a bősi erőmű 900MW-ot tudott volna előállítani, így ha a rendszerből kivonnánk a csúcserőműveket és tartalék erőműveket akkor minimum 5 bősi vízlépcsőre lenne szükség.


Ha szivattyús tározós erőműre gondolsz és nem folyamira akkor itt a legnagyobb, ebből kettő kellene (plusz kellene mellé más is ) és ennek a magassága 140 méter.


[link]

2017. dec. 4. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Igen ilyenre gondoltam. Sőt pontosabban valami olyanra ami akkora, hogy képes lenne erre a puffer szerepre pusztán akkor is ha szél és napenergiával lenne csak ellátva.(bár asszem itt is valamilyen arany középút kéne, hogy a tározó se legyen túl nagy de a különböző termelőkből se kelljen túl sokkal többet telepíteni, mint amennyi áram kell)


Mondjuk érdekes, mai áron ez a tározós erőmű 3,5 milliárdba kerülne míg mivel jobb adatot nem találtam Powerwall-ból a megfelelője meg 5,7 milliárdba. Ennél azért nagyobb különbségre számítottam.

Mondjuk még így is bőven a víztározós lehet a jobb, mert már 30 éve megy, míg egy Tesla féle akkumulátort 5000 ciklus után lehet kukázni.

2017. dec. 4. 22:11
 8/10 anonim ***** válasza:
Nem tudom a 3,5 milliárdot honnan szedted, felinfláltad a linkelt erőmű építési költségét? Mert az dollárban van megadva és akkor az mindjárt 945mrd forint ami nálunk a mutyi faktor miatt szorozható kettővel :D
2017. dec. 4. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Minden dollárban van és igen googliban találtam egy oldalt ami az 1985-ös 1,6 milliárd dollárt megmondta mennyi lenne ma.
2017. dec. 5. 09:55
 10/10 anonim ***** válasza:
Sejtettem, csak a pénznem odaírása nélkül ez csalóka :)
2017. dec. 5. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!