Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit néznek az autómaták a...

Mit néznek az autómaták a papírpénzeken mi alapján fogadja el vagy dobja vissza a bankjegyeket?

Figyelt kérdés
2017. okt. 1. 18:27
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Speciális jelzéseket, amiket a szem nem lát.
2017. okt. 1. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

papírpénzt is elfogadó automaták beszkennelik a kapott bankjegyet.


fémszálas pénz előtt még át lehetett verni a gépeket fénymásolt pénzzel, de a most üzemben levő automaták már biztonsági jegyeket is figyelnek .


Az egyik ok, amiért nem fogadhatja el az automata a papírpénzt, éppen egy ilyen biztonsági jegy: a bankjegyek nagy részén fluoreszkáló pöttyök is vannak, ezek nagyon megzavarják a régebbi automatákat. Probléma az is, ha túl ferdén kerül be a pénz a beolvasóba – egy bankjegyvizsgálónak pontosan le kell olvasnia a pénzt, és ha kis kétség is van benne, akkor elutasítja a bankjegyet. A sérült, firkált bankjegyeket ezért dobja gyakran vissza a gép, de az tévhit, hogy egy régi papírpénzt visszadobna csak azért, mert már kicsit kopott. Az automatáknak inkább a vadonatúj pénzekkel van bajuk, ezeken ugyanis lehetnek még olyan gyártási „sorják”, amelyek miatt túlságosan eltér még az új pénz az etalontól.


STÖCKERT GÁBOR


2010.09.21. 16:04

2017. okt. 2. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Volt a kezemben tizensok éve ilyen (papírpénz felismerő) egység, szerintem az elvek nem sokat változtak azóta.

A "beszkenelés" azért enyhe túlzás, itt ne egy dokumentum digitalizálására gondolj a "szkenelés" alatt.

Nyomtatókban megszokott motoros gumihenger húzta át a bankjegyet egy érzékelő sávon. Ebben volt néhány led, fototranzisztor, egy induktív szenzor, valamint két érintkező, ami a fémezett rész vezetőképességét is figyelte. A ledes részben a transzmissziós és reflexiós optokapuk vegyesen voltak, azaz nemcsak a felszínt nézte, hanem ezzel egy időben át is világította a bankjegyet.

Ahogy számolgattam, kb. 16 jellemzőt figyelt egyszerre, mint egy 16 csatornás logikai analizátor.

Mivel elég kompakt volt a cuccos, így hiába szedtem szét, minden titkát azért nem fedte fel előttem. Elég akkurátus voltam és érdekelt is a cuccos, ám az optikai egységeket már nem mertem egy adott pontnál jobban szétszedni, mivel gazdája üzemképesen várta vissza nem olcsó tulajdonát. :)

A ledek UV, infravörös, illetve látható tartományban (kék, piros és züldd)dolgoztak. Vagyis a bankjegy áthaladásakor a megfelelő pillanatban a megfelelő színű led fényére reagáló fototranzisztor által látott felvillanásokat alakítja át egy analóg komparátor bináris jellé. Azaz analóg szinteket ez a technika nem érzékelt. Vagy látta a biztonsági jelet és akkor az optokapunak logikai magas szinten volt a kimenete, vagy nem és akkor alacsonyban. Az induktív szenzor is hasonló négyszögjelet adott a fémcsík áthaladásakor, illetve a fémezett sávot a foszforbronz kefék közti ellenállás változás is érzékelte. Vagyis meg tudta különböztetni a felszíni, illetve a rétegközi fémezést is.


A kapott jelsorozat kombinációt egy átlagos teljesítményű mikrokontroller dolgozta fel. Ami nálam volt, abban a 8050-es széria valamivel tuningolt memóriás, illetve órajeles, SMD körtokos verziója hümmögött. A lehető legolcsóbbra volt megcsinálva, nagy csodát nem kell ám elképzelni.


Azóta figyelem, hogy a bankjegyeken a biztonsági jelek tényleg erre a sávos, gépi viszonylag egyszerűbb ellenőrzésre is vannak optimalizálva.

Előtte eszembe nem jutott volna ez a tervezési szempont.


A kontroller firware-je is érdekes volt. Taníthatóra csinálták! Megmutattál neki az adott címletből 5..20darabot és ez alapján a szórásokat is kimatekolva megsaccolta a legvalószínűbb címletet.

Ha valami nagyon eltérőt látott, akkor kidobta hibásnak,

erre volt egy külön hibajel relékimenet.

A bankjegyek mindkét oldalát és irányát külön kellett betanítani, annyira azért nem volt okos a gép, hogy fejben megtükrözze a jelsorozatokat. A két oldal az két bankjegy volt neki, csak ugyanazon kimenethez rendelve persze.

Miután a felismeréssel végzett, voltak rajta relé kimenetek, amiket aktiválgatott. Volt kétféle soros busz is az egységen, vélhetően azon keresztül, intelligensebb eszközökkel, fekete dobozzal, más processzoros egységgel is képes lehetett a kapcsolattartásra, esetleg pénznem átkacsolásra, firmware frissítésre, ilyesmik. De a rajta levő jumperekkel, illetve kapcsolókkal a klasszikus, régi berendezésekhez is tökéletesen illeszkedett. Azaz betehetted akár pl. egy csokiautomatába is, szépen a relék kapcsolgatták a gép megfelelő tarifa bemeneteit, akár a rég megszokott és egyszerűbb felépítésű fémpénz-érmevizsgálók esetén...


Hogy a bankautomatákban mi van, azt nem tudom. Talán tényleg hagyományos értelemben (is) szkenelnek, esetleg tárolnak, de én nem hinném, hogy gazdaságos lenne ez a fajta megoldás. Szerintem mivel ebből sok van, így ott spórolnak, ahol csak tudnak rajtuk és ez a fenti megoldás dorombol ott is.

2017. okt. 3. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!