Kondenzátor tárolóképessége így helyes?
Nem említettél diódát, vagy graetz-hidat, tehát úgy veszem váltófeszültségre kötöd a kondenzátort.
A váltóáram átfolyik a kondenzátoron, műszer (pl.oszcilloszkóp) nélkül nem tudod melyik pillanatban van a kondi feltöltve, vagy kisütve.
A kondenzátoron folyó áram kiszámítható:
"l 0,5 V ra akkor 7,68 A lesz az áramerősség ugye?"
Ha 96%-os hatásfokkal számolsz oké, de a kisméretű trafók általában rosszabb hatásfokúak.
Ha van egy feltöltött kondenzátorod, és rövidzárral kisütöd, a kisütő áram függ a feltöltés feszültségétől, a kondenzátor kapacitástól, kivitelétől (belső ellenállás).
Például a "flash" kondenzátorok különleges kivitelezésűek, külön vakuk működtetésére tervezettek.
Ez utóbbi kérdés kissé értelmét kereső.
A feltöltött, majd rövidrezárt kondenzátor kezdeti árama a feszültségtől és a kör ellenállásától függ, a továbbiakban (csökken exponenciálisan) pedig még a kondenzátor kapacitásától is.
Sztrogoff hibátlan választ adott.
Nekem viszont fúrja az oldalam a kíváncsiság.
Elméleti jellegű a kérdés?
Kísérletet akarsz? Jó nagy szikrát?
Vagy valami készülék része lesz?
- - -
Visszatérve az eredeti kérdésre egy feltöltött kondenzátor rövidzárási árama nem függ attól, hogy egy "gyenge" tápegységgel lassan töltöttük fel, vagy egy "erőssel" gyorsan.
- - -
A gyakorlatban a rövidzárat kerülni szoktuk / kivétel a biztonsági kisütés/. Egy feltöltött kondenzátort villanócsövön, tekercsen stb.-n keresztül sütjük ki.
"a trafot itt nem lehet beállítani úgy hogy, bemenő kis feszültség és kijövő nagy áramerősség legyen"
?kijövő nagy áramerősség? Az áramerősség az a trafóra kapcsolt áramkör jellemzőitől függ (már persze akkor, ha trafó nem kis teljesítményű a feladathoz).
A teljesítmények viszonyában igazad van, de ezek a megfogalmazások, például, hogy: "40 VAC feszültséget kapcsolók pl 4W teljesítmény mellett", ezek némi zavarról árulkodnak, mert ilyen nincs. Feszültséget rákapcsolsz, üresjárási áram folyik. Megterheled a szekundert, akkor terhelőáram is folyik. Ha azt mondod, hogy a primerre 40 V-ot kapcsolsz, miközben a szekunderen van 4W terhelés, akkor rendben van az, hogy a primer áram 0,1 A lesz. De például üresen járó transzformátorra nem kényszeríthetsz rá kedved szerinti feszültséget ÉS kedved szerinti áramot (egyszerre). Hasonlóképpen a " 10 A áramerősség vehető ki" úgy vehető ki, hogy valami miatt az adott szekunder feszültség annyi, amennyi, és a terhelés meg annyiamennyi feszültségnél 10 A áramot jelent, akkor lesz 10 A, de ha nincs terhelés, a "kivehető" egy elméleti lehetőség- csak.
No meg persze csak akkor van igazad a feszültségek és áramok viszonyában, ha a vasmag elég nagy ehhez a 4 W-hoz, meg egy gyakorlati szempont, ha a szekunder tekercs elég vaskos a 10 A-hez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!