Hogyan számítok körcikk hosszból a hozzá tartozó húr hosszát, ha ismerem a húrhossz felénél merőlegesen mért távolságát a körcikknek, ha nem ismerem a körcikkhez tartozó kör sugarát?
A zöld oldalak ismertek abbol pitegorász tétellel meghatározható a kék szög. A rozsaszin háromszög egyenlő száru háromszög, igy a kék és piros szög ugyan akkora. A háromszög belső szögeinek összege 180, így megkapod a narancssárga szöget. A rozsaszin háromszögben szögfügvényekkel meg van a sugár....
igen azt elírtam ottis szög fügvény kell. Később kell pitegorász tétellel kiszámolni az oldalhoszt.
De van egyszerübb is.
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..
Magát a problémát 3 részre lehet bontani;
1. eset: a körív rövidebb, mint a félkör
Legyen a kör sugara R, a körcikk sugarainak hajlásszöge Ł, amit pedig megadtak, a körív hossza, ez legyen l, valamint a kör középpontjának a húrtól mért távolsága, ez legyen s.
Két egyenletet tudunk felírni;
az egyik a körcikk ívére tanult összefüggés: 2*r*pí*Ł/360° = l
a másikat onnan nyerjük, hogyha összekötjük a kör középpontját a húr végpontjaival, akkor egy egyenlő szárú háromszöget kapunk, ahol a szárak hossza r. Ha ebben a háromszögben behúzzuk az alaphoz tartozó magasságot, akkor derékszögű háromszögeket kapunk, ahol az egyik szög nagysága Ł/2 (mivel a magasság felezi a szöget), az e melletti befogó s, átfogója r, így felírhatjuk a szög koszinuszát:
cos(Ł/2) = r/s
Ezt a két egyenletet egyenletrendszerbe foglalhatjuk, mivel értelemszerűen egyszerre kell teljesülniük:
2*r*pí*Ł/360° = l }
cos(Ł/2) = r/s }
Ez egy két ismeretlenes egyenletrendszer, ami megoldható, viszont csak közelítő eredményt kaphatunk rá (tisztán algebrai módszerekkel nem lehet megoldani).
2. eset:a körív félkörív, ezt onnan tudhatjuk, hogy a megadott távolság 0, ekkor nem nagy varászlat kiszámolni; kiszámolod a hozzá tartozó sugarat, annak kétszerese lesz a húr hossza.
3. eset: a körív hosszabb a félkörnél, ekkor a második egyenlet egy kicsit módosul: cos((360°-Ł)/2) = r/s , mivel itt Ł a körívhez tartozó szög, így az egyenlő szárú háromszögben 360°-Ł lesz a sugarak szöge, és ennek a felét vesszük, amikor behúzzuk a háromszög magasságát, végül annak vesszük a koszinuszát.
Ha valami nem világos, kérdezz!
A #5 válaszolótól nagyon kedves, hogy emlékszik arra a régi, hasonló megoldásra. Sajnos, az ott linkelt helyeken ma már nem érhető el az a megoldás, ezért ismét feltöltöttem ide:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!