A hegesztés, az gépészetnek számít?
Pályakezdő gépészmérnök vagyok, és több olyan helyen jártam már, ahol acélszerkezeteket gyártanak, vagyis ahol az előzőleg forgácsolt/vágott/hajlított alkatrészeket hegesztéssel egyesítik. Engem gépészként a forgácsolás érdekel, ezzel szeretnék foglalkozni (alkatrészgyártás), a hegesztés nekem eléggé idegen, és őszintén mondva én azt nem tekintem gépészetnek. Egyszerűen nem tudom hová tenni, mikor ott van egy rajz, és azon nem látok se egy alak vagy helyzettűrést vagy érdességi előírásokat. Számomra ez jelenti azt, hogy valami másik területre tévedtem, na meg persze az, hogy viszont tele van mindeféle varatjelölésekkel, amikkel én se géprajzból, se gépelemekből, se gyártástechnológiából nem találkoztam az egyetemi keretek között.
Jogosan érzem azt, hogy egy gépésznek nem ez a feladata, tényleg másik terület ez vagy tévedek? Több gépészt, illetve hegesztőt is kérdeztem már erről, és ők se tudták megmondani, hogy hová tartozik ez. Valami szűk határterület a gépészet és az anyagtudomány között?
A helyzet az, hogy a gépészmérnöki tudományág igencsak tekintélyesen nagy területet, ill. interdiszciplináris tudományokat foglal magába. Mivel -napjainkra különösen jellemző módon- a lespecializálódás egyre inkább megfigyelhető, így a gépészmérnöki tudományterület jelentékenyen gyarapodik, annak ellenére, hogy egy bizonyos mértékű alaptudás viszonylag állandónak tekinthető.
Ebből következőleg egy adott szakterületre lespecializálódott kollega nem érthet másik spec. szakterülethez annyira, mint a saját magáéozh, hisz abba már mondjuk évekig beletanult, tapasztalatot szerzett a munkahelyen stb.
Nem is gondolná az ember, hogy manapság mi minden tartozik a gépészmérnöki tudományhoz.
Pl. 50 éve ki gondolta volna, hogy protéziseket, implantátumokat fognak rutinszerűen használni.
Vagy ki gondolta volna pl. hogy gépészmérnökök numerikus matematika segítségével bonyolult és kapcsolt rendszereket fognak modellezni, megoldani, programozás útján.
Vagy éppenséggel ki gondolta volna, hogy bankoknál gazdasági adatelemzéssel, statisztikával gépészmérnökök (is) foglalkoznak majd.
Három szélsősőges példát említettem, amire egyszerű ember talán életébe nem is gondol, viszont könnyen belátható, hogy ezek mind-mind a gépészmérnöki tudományhoz tartoznak, bővítve annak amúgysem csekély terjedelmét.
A fentiekből adódóan nem is várható el, hogy egy átlagos mérnök valamennyi szakspecifikus területet jól ismerjen.
De nem is kell ismerni!
A mérnöki tárgyak az együttdolgozásra épül, sok mérnök tudása, tehetsége additiválódik, és sok okos mérnök munkája alapján születik eredmény.
Én pl. mechanikai karbantartási területen vagyok igazán "szakképzett", sok rutinnal forgácsolás, közepesen hegesztés terén, de pl. elméleti technológia szint felett halvány dunsztom sincs a hideg- és melegalakító eljárásokról.
Az öntészet és kohómérnöki terület meg főleg idegen vidék számomra.
Nincs mit tenni, olyan széles terület ez, hogy nagyon specializáltan szét kell bontani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!