Milyen lesz a hegesztési varrat hőhatásövezete 0,7-es karbonra?
Ez szerintem lemezvastagságtól is függ.
LV=?
Na kicsit nézelődtem, a gyanúm bejött, mivel ez egy C70 vagy még nagyobb széntartalmú anyag, ez már a "csak feltételesen hegeszthető" kategória.
Nem tudunk nagyon behatási övezetről beszélni, mert HA egyáltalán hegeszthető, akkor csakis előmelegítéssel és közvetlenül heegsztés utáni hőntartással, lassú hűtéssel, majd komplett hőkezeléssel.
Ezt "hideg vason" hegesztve nem varratod lesz, hanem repedéskupac.
Hát, ehhez már hegesztőmérnök kéne neked.
Én csupán hegesztőgépek forgalmazásával, beüzemelésével foglalkoztam, ott az adott anyaghoz a szükséges paramétereket táblázatból vagy programból vettem.
A magas széntartalom miatt a hőhatásövezetre azt mondanám, hogy nagy valószínűséggel be fog edződni.
Teljesen biztosra nem tudom, de a karbonegyenérték és az említett hegesztési paraméterek kapcsolatára szerintem jó eséllyel igazak az alábbiak.
Mivel a karbonegyenérték a hegeszthetőség mérőszáma, és - a nevéhez illő módon - egy nagyobb karbonegyenértékű acél (hegeszthetőség szempontjából) hasonlóan viselkedik egy nagyobb karbontartalmú acélhoz, gondolom, hogy a magas széntartalmú acélok és öntvények hegesztési eljárásait érdemes megnézni.
Ezekben az esetekben (többek között) kis áramerősséget és a lehető legkisebb ívhosszt kell használni, valamint rövid varratokat kell készíteni, lengetés nélkül.
Ezek az előírások lényegében a hőbevitel minimalizását szolgálják, hogy a belőle fakató hegesztési feszültségek minél kisebbek legyenek. Az áramerősség szerepe nyilvánvaló: kisebb áram, kisebb hőbevitel. Viszont a kisebb ívhossz is kisebb hőbevitellel jár, ui. a rövidebb ív feszültsége kisebb, az ívhő pedig (az áramerősség mellett) arányos a feszültséggel is.
Ezek alapján én arra gondolnék, hogy nagyobb karbonegyenértékű acél hegesztésekor kisebb áramerősséggel és kisebb feszültséggel kell dolgozni. A hegesztési sebességben bizonytalanabb vagyok: lehet, hogy minél gyorsabban kéne csinálni, hiszen a gyorsabb, azaz rövidebb ideig tartó hegesztés során kevesebb hő kerül bevitelre az anyagba, ami ezekben az esetekben kívánatos. (De az is lehet, hogy lassabban kell dolgozni, mert a gyorsabb hegesztés valami miatt nagyobb feszültségek kialakulásához vezet...) Az áramerősségre és feszültségre szerintem úgy van, ahogy írtam, hegesztési sebességre pedig a gyorsabbra tippelnék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!