Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A "tiszta hangolású" hangrends...

A "tiszta hangolású" hangrendszer miben különbözik a "Püthagoraszi" hangrenszertől egy oktávon belül, ha nézzük a hangokat?

Figyelt kérdés

Azt értem, hogy melyiknek hogy keletkeznek a hangjai. De szerintem a Pütagoraszi a legtisztább hangolás, mert csupa kvintre épül, és temperálni kellett, hogy többszólamúságban illetve más hangszerekkel is összecsenghessen.

A temperált hangrendszer akkor a "tiszta" hangolású?


Köszi előre is a választ!


2017. ápr. 21. 17:13
 1/3 anonim ***** válasza:
A pütagoraszi hangolásban vannak nagyon kellemetlen hangzású hangközök, például farkaskvint. Temperált hangolásban ez is tiszta kvint lesz, nincs semmi különös. A temperált hangolás nem tiszta, de ezt elrejti.
2017. ápr. 21. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Mojjo ***** válasza:

A temperált hangolás alatt te az egyenlő hangközű (kiegyenlített) hangolást érted? Mert ott az oktávon kívül egyetlen más hangköz sem tiszta. És nem, az egyes válaszával ellentétben nem létezik benne tiszta kvint, csak tiszta kvint-szerűség. És nem is rejti el, csak viszonylag viselhető, mert minden hangköz csak kicsit hamis, na meg ehhez a hangoláshoz vagyunk születésünk óta szokva.


A Püthagoraszi hangolásnál sem lesz minden tiszta - kvintekből építkezve ez nem is mehet, ráadásul néhol botrányosan hamis, lsd, amit az első írt.

2017. ápr. 21. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Igen, temperált hangrendszer alatt az egyenlő hangközűséget értettem.

És mi a különbség a kiegyenlített és a tiszta hangolás hangjai között?

2017. ápr. 22. 18:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!