Mi a különbség a mágnesezhető és a nem mágnesezhető fémek között? Milyen szerkezetbeli különbségek miatt hat az egyikre a mágnes, míg a másikra nem?
Alapvető sajátosság, szükséges feltétel a mágnességhez, hogy az anyag atommagjainak legyen mágneses momentuma. Ezt párosítatlan elektronspín okozza.
Ez szükséges, de nem elégséges feltétele a mágnességnek. További feltétel, hogy az illető anyagban ezek a mágneses momentumok egy irányba mutassanak és megtartsák ezt a helyzetüket.
Vagyis, ha sikerül elérni ilyen szerkezetet pl külső mágneses térrel az atomokat be tudom állítani adott térálásba, ha az atomok a külső mágneses tér elmultával megőrzik poziciójukat, a mágnes "feldelejeződik" és állandó mágneses tuljadonságot mutat.
Az ilyen helyzetű atomokat a hőmozgás kimozdítja poziciójukból, ezt a hémérsékletet hívják az illető anyagCurrie pontjának, itt az atomok újra rendezetlen helyzetbe állnak és külső eredő mágneses tulajdonságot már nem mutatnak.
Rövid válasz:
párosítatlan mágneses momentum az atomon és olyan anyaszerkezet, ami a rendezett térállást hosszútávon képes megőrizni, továbbá a mágnest fel kell "delejezni" azaz az atomokat külső térrel rendezni kell.
Az atommag mágneses momentumát nem elektronspin hordozza, mivel a magban nincs elektron. A többi OK.
Azt is tegyük tisztába, hogy a "nem felmágnesezhetőnek" titulált anyagokra is hathat a mágneses tér, sokuk felmágnesezhető, de nem tartják meg ezt az állapotot a külső mágneses tér kikapcsolása után, tehát nem (számottevően) permanens mágnesek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!