Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi történne, ha egy csillagköz...

Mi történne, ha egy csillagközi űrhajó 0.9 c-vel nekimenne az űrben egy homokszemnek?

Figyelt kérdés

... egy homokszem méretű kő/vas aszteroidának.

a) semmi, lepattanna vagy beleragadna a burkolatba

b) semmi, átmenne az ŰHn, lenne 2 pici lyuk (betömjük)

c) felrobbanna az ŰH

d) egyéb: ...



2017. márc. 10. 11:25
 1/8 anonim ***** válasza:
b) de egy kicsit másképp, egynéhány további körülmény függvényében.
2017. márc. 10. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nem biztos, hogy átmenne, lehet, hogy csak a külső falon hatolna át, bent pedig eltalálna valakit. Vagy pl. eltalálná a hajtóművet.
2017. márc. 10. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha mondjuk 1 milligrammos a homokszem, akkor a relativisztikus mozgási energiája 0.9 c-nél kb. 10^11 Joule. Az annyi, mint 5 darab Airbus A380 teljes mozgási energiája. Úgyhogy nagyot csattanna.
2017. márc. 11. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Amúgy felrobbanna az űrhajó. Egy homokszem atomi méretekhez képest óriási. Irgalmatlan erőhatás érné az összes útjába kerülő atomot, óriási sebességgel repülnének minden irányba, és azonnal széttépnék az űrhajót.
2017. márc. 11. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ha már 0,9 c-vel tudna menni az az űrhajó, akkor a burkolatát is olyan erősre csinálnák, hogy ne tudjon kárt tenni benne egy homokszem.A ma ismert anyagoknál sok ezerszer ellenállóbbal borítanák be.(szerintem)
2017. márc. 11. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"A ma ismert anyagoknál sok ezerszer ellenállóbbal borítanák be."


Létezik egyáltalán olyan? Többismeretlenes egyenletrendszerekkel és kavantummechanikai egyenletek segítségével nem lehetne kiszámolni, hogy egyáltalán létezik is ilyen anyag? Állítólag nagyon komoly matematikai számítások útján már mérések nélkül is meg tudják állapítani bizonyos elemek, anyagok tulajdonságait. Ezek alapján talán bonyolult számítások útján ki lehetne számolni, hogy létezhet-e olyan anyag, ami ennyire erős. De az az érzésem, hogy nem létezhetne. Inkább valamilyen térgörbülettel rendelkező pajzsot kéne használni, aminek az a lényege, hogy ami előröl nekicsapódna az űrhajónak, az "átugorja" az űrhajót, és rögtön az űrhajó mögött folytatja tovább az útját. Bár ha ilyet tudnánk gyártani, akkor valószínű teleportálni is tudnánk, így nem lenne szükség arra, hogy 0,9 c-vel haladjunk, hiszen akárhova odatudnánk teleportálni.

2017. márc. 11. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:
63%

Itt igazán az áthatolás hőhatásával lenne a nagy gebax. A hajófalnak, mindennek, ami bent van, van tehetetlensége, a homokszem útjába épphogy nem kerülő atomok a homokszem áthatolása alatt nemigen tudnának elkirándulni sehova, túl gyorsan történne.

Tehát ha nem lenne hő- és lökésátadás, egy homokszem csupán saját méretének megfelelő méretű lukat vágna a hajó teljes hosszában, illetve addig a pontig, amíg a hatalmas mozgási energiája teljesen elhasználódna.

Csak az a baj, hogy az útja mentén keletkezett pár millió fok, meg persze a kúposan szélesedő lökésfrontja már csúnyább hatást produkálna.

Az űrhajó anyagától függő kiindulási kráter után egy, a hajó belsejében szélesedő kúpmentén párologtatna el, olvasztana meg, szenesítene el mindent, miközben bombarobbanás erejével táguló izzó gázok vágnának rendet mindenhol.

Tulajdonképpen a "legpuhább" hajó élné túl a legjobban, amiben a homokszem a legkisebb lassulással át tudna jutni, így a legkevesebb energiát adná át a hajónak.


Vagy ha a legtöbb anyagnak tudná átadni az energiáját a lassulási útján, olyan anyagnak, ami a hajó "lakott" testének elérése ELŐTT kompletten át tudja adni az energiáját.

Arthur C. Clarke bácsinak erre volt egy jópofa ötlete, a hajó orrán egy több 100 méter vastag vízjég pajzs.

2017. márc. 13. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Semmi nem lenne, az űrhajó tolná magával a homokszemet!!!
2017. szept. 28. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!