Miert nem lehet a kvantumfizikat a newtoni fizikaval megfeleltetni? Milyen dolgok nem stimmelnek?
Phuhh, szinte semmi sem stimmel.
:)
Alapvetően a newtoni fizika nem a szubatomi szintű folyamatokkal foglalkozik.
A tehetetlenség, így a tömeg, erő, gyorsulás összefüggései, elektrosztatika általánosan itt is igaz, de erősen bejönnek a relativisztikus fizika elemei (lásd pl. a tömeg nélküli foton tulajdonságai, a fénysebesség közeli sebességek stb.).
A kvantummechanika meg mindezen túllép.
Még a szemléletmódja is más.
Van itt pár jó fizikus az oldalon, biztosan meg fognak jelenni és szakavatottabb választ adnak.
A newtoni fizika determinisztikus. Minden testnek határozott paraméterei vannak, amelyek megismerhetőek. A mennyiségek határozottak (azaz ami 2 kg, az 2 kg), és alapvetően folytonosak (azaz bármilyen tetszőleges értéket felvehetnek). A tér és idő folytonos, és „egyenes”.
A kvantumfizikában a részecskék kettős természetűek, egyszerre viselkednek kicsit úgy, mint pontszerű részecske, és egyszerre viselkednek úgy, mint hullám. Bizonyos mennyiségek csak diszkrét értékeket vethetnek fel. Egy részecske összes állapota elvi szinten sem ismerhető meg (lásd: [link] ). A tér és az idő nem egyenes, hanem fluktuál. A határozatlansági reláció miatt adott esetben egy részecske nem egy adott, konkrét helyen van, nem pontszerű, hanem valamilyen valószínűségi függvény írja le a pozícióját. A határozatlansági reláción belül ideiglenesen az energiamegmaradás is sérülhet. (Minél jobban, annál rövidebb ideig. Persze ne akarjon senki erre alapozva örökmozgót építeni, mert nem fog sikerülni.)
A kvantumfizikában kvázi majdnem minden paradoxonnak tűnik a newtoni fizikához szokott embernek. Igazán jól nem is tudjuk láttatni a jelenségeket, az egyetlen „szerencsénk”, hogy a legtöbb jelenség hasonlít két newtoni fizikából ismert jelenséghez, de amely két jelenség a newtoni fizikában egymást kizáró jelenségek. Kicsit olyan az egész, mintha egy kétdimenziós világban a newtoni fizikában valami vagy kör, vagy négyzet. A kvantumfizikában meg kvázi a hengert kellene megérteni, ami egy kétdimenziós lény számára szinte lehetetlen, de szerencsére a henger bizonyos nézőpontból kör, más nézőpontból négyzet, így vannak értelmezési kapaszkodóink. Csak míg a newtoni fizikában a kör és a négyzet egymást kizáró formák, addig a kvantummechanika hengerében a két alakzat egyszerre, egyidejűleg van jelen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!