Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyha hatalmas tükörparkokat...

Hogyha hatalmas tükörparkokat építenének, illetve élénkfehér (vagy tükrökkel bevont) fényfogókat lebegtetnének a levegőben, akkor hűlhetne a Föld átlaghőmérséklete?

Figyelt kérdés
Mielőtt valami katasztrófa történne, talán valahogy hűteni lehetne az átlag hőmérsékletet. A tél az egyik valaha legmelegebb volt Európában. Csak Kelet-Európában volt ilyen hideg, Angliában szinte egész télen 5-6 fok volt, Norvégiába is 2-3 fok volt egész télen. (Innen követtem végig az időjárási eseményeket: [link] ) Kérdés, hogy meg lehetne-e állítani ezt, hogyha a világűrbe kisugároznánk a beérkező napfényt, illetve világos fényfogókkal hatalmas területeket leárnyékolnánk.
2017. márc. 1. 23:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
85%

Ha hatalmas tükörparkokat építenének, akkor azt naperőmű céllal tennék. Nem nagyon áldoznának billiókat hővisszaverési célokra.

TUDJUK, hogy az üvegház-gázok csökkentése hatékony lenne, mégse nagyon halad az ügy...

2017. márc. 2. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Vannak hasonló törekvések.Egy pasi kikisérletezett egy speciális fóliát aminek sokkal jobb a hővisszaverő képessége mint a hóé.Grönlandon kb 10km2 területet lefóliáztak vele.Néhány hónappal később visszamentek és mértek.Annak ellenére, hogy közben hó is esett a fóliára mégis 60 cm- el magasabban volt a lególiázott zész mint a környezete.

A csavar az egézben az volt, hogy kiszámolták

2017. márc. 2. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Bocs! Folytatás.

Szóval kiszámoltàk, hogyha annyi fóliát gyártanának amennyivel egész Grönlandot le tudnák fedni,csak a gyártas során keletkező ès a levegőbe juttatott káros anyag többet ártana a légkörnek mint amennyi haszna lenne a lefóliázàsnak.

2017. márc. 2. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

Betondzsungeljeink, bitumenes útfelületeink nagy hőcsapdák. Ha ezek visszaverő-képessége javítható lenne, már sokat számítana.

A napelemek a beeső fény kis százalékát képesek csak árammá alakítani, sajnos a megmaradó "felesleg" főként hősugárzásként kerül vissza a légkörbe.


"ha a világűrbe kisugároznánk a beérkező napfényt, illetve világos fényfogókkal hatalmas területeket leárnyékolnánk."


Nos, ilyen módon még új jégkorszakot is ki lehetne váltani. De a hangsúly a "hatalmas területeket" részen van, tényleg olyan hatalmas területeket kéne fényvisszaverővé tenni, hogy az fizikailag lehetetlen.


Van olyan ötlet is, ami, ha lenne megoldás, jobb lenne, hogy felsőlégköri felhőket kellene valamilyen módon erősen visszaverővé tenni. Így még a fény hosszú légköri oda-vissza útjának nagy része is ki lenne küszöbölve, ami alatt szintén melegedés történik.

Csak egyelőre nincs olyan anyag ötlet, ami alkalmas is lenne erre, gazdaságosan lehetne nagy mennyiségben gyártani meg nem is okozna egyéb nagy vegyi környezeti károkat.

2017. márc. 2. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Olyan megoldás nem lehetne, hogy különböző rakétákkal megoldani, hogy ne felhősödjön télen, amikor hosszabbak az éjszakák, és nagyobb a kisugárzás. És nyáron meg legyenek több felhők, és így kevesebb legyen a besugárzás.
2017. márc. 2. 17:55
 6/11 A kérdező kommentje:
Úgy hallottam már vannak rakéták, melyek olyan anyagot juttatnak a légkörbe, amelyek akadályozzák a felhők képződését. Ez jó lenne télen. Nyáron meg pont azt kéne megoldani, hogy többet felhősödjön.
2017. márc. 2. 17:56
 7/11 A kérdező kommentje:

"Annak ellenére, hogy közben hó is esett a fóliára mégis 60 cm- el magasabban volt a lególiázott zész mint a környezete."


Hogy érted, hogy magasabban volt? Ez mit jelent?

2017. márc. 2. 17:58
 8/11 anonim ***** válasza:
Csak a felső légkörbe juttatott nagy mennyiségű fényvisszaverő, tartósan lebegve maradó részecskékkel lehetne valami hatást elérni. A dolog most is működik élőben, ugyanis a kínaiak brutális füst, és egyéb légköri szennyezőanyag kibocsájtása miatt kb 2-3 fokkal hidegebb van globálisan, mint ha nem tolnák a füstöt. Persze ez nem kívánatos végleges megoldás, mert a korom-füst kibocsájtás hatalmas CO2 kibocsájtással jár együtt. Ha most leállnának a füstöléssel, akkor kb. 1 év alatt kitisztulna a légkör, a CO2 meg legalább 15 évig a nyakunkon maradna.
2017. márc. 2. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Azt jelenti, hogy néhány hónap alatt 60 cm-t olvadt a hóréteg a lefóliázott területen kívül eső részen.
2017. márc. 2. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Szerintem megéri lefóliázni. Amennyiben olyan az előállítás, hogy nem kerül annyi üvegházhatású gáz a levegőbe, amik jobban melegítenék a levegőt. Én ezért is ajánlanám a tükröt. Olyan sivatagokat, ahol évtizedekig nincs eső, és ahol nagyobb szél sincs, hatalmas tükörtelepekkel kéne bevonni. Persze fölötte repülő nem repülhet át (se madár). Ezek a potenciális helyek (sivatagok) a hatalmas hőmérsékletük helyett hidegbázisokká alakulhatnának. Ezzel jelentősen hűlne az átlaghőmérséklet.
2017. márc. 2. 18:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!