Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a szobamérlegek működési...

Mi a szobamérlegek működési elve? Hatással van rájuk a graviráció, ha igen milyen mértékben?

Figyelt kérdés

A gravitáció alatt azt értem, hogy ugyanazzal a mérleggel, ugyanazon a napon például Magyarországon ugyanakkora mennyiséget lehet mérni, mint mondjuk Argentínában? ( pár dekagrammos eltérésre gondolok).


A mérlegek pontosságát befolyásolja a gravitáció?


(Szerintem félinformációkkal rendelkezem a témával kapcsolatban, lehet valamit keverek valamivel és nettó sületlenség lett belőle.)


2017. febr. 6. 20:25
 1/9 anonim ***** válasza:
23%
A digitális szobamérlegekben egy, vagy több nyomásszenzor van, ami mint a nevében is benne van, nyomást mér. A szenzor anyagában a nyomás változása ellenállás változást idéz elő, amit megfelelő elektronikával feldolgoznak. Tehát nem a súlyt méri, vagy arányosítja egy másik súlyhoz ( mint a kétkaros mérlegnél), hanem közvetlenül a súly hatására ébredő nyomóerőt, ezért a gravitáció nem befolyásolja közvetlenül a mérési eredményt.
2017. febr. 6. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
15%
A szobamerlegek mukodesi elve a hazugsag. Nem tudom hogy csinaljak, az analog merleg is, de egyik nap 2 kg tobb vagyok masik nap kevesebb. En is szeretnem megerteni mi alapjan mernek, mert amit mernek nem valosag.
2017. febr. 6. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
93%
@solarGyula: Hülyeségeket beszélsz, a nyomást előidéző erőt a gravitáció okozza. Pont hogy a kétkarú mérleget nem befolyásolja a g megváltozása, mivel mindkét karra úgyanúgy hat.
2017. febr. 6. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
55%

Igen, a szobamérlegre IS hatással van a gravitáció.

Ha nem így lenne, a mérleg lebegne.

.

Nem, a szobamérlegre nincs hatással gravitáció.

Bárhová viszed is, ugyanakkora súlynál ugyanazt az értéket mutatja. (Legalábbis kéne, ha nem hibás az érzékelője.)

.

A mutatott SÚLY értéke viszont gravitáció-függő, ugyanaz a tömeg a Föld más-és-más helyén más-és-más súlyú.

2017. febr. 6. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
54%
Felragasztod a plafonra fejjel lefele a mérleget, és sűrített levegővel megfújod. Szerinted fog mutatni a kijelző valamit? Szerintem igen. A mérési eredményt nem közvetlenül befolyásolja a gravitáció, hanem közvetetten a súlyon keresztül. Ugyan ilyen elven működő szenzorokat alkalmaznak az iparban mindenhol ahol nyomást kell mérni. Csak ott direkt a nyomásra van kalibrálva a kijelző, a mérlegnél meg elektronikával leképezik súlyra. A régebbi mechanikus mérlegeknél más a helyzet, mert ott egy rugó ellenében dolgozik a súly.
2017. febr. 6. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Ott is írtam, a súlyok összehasonlításán alapuló mérlegeknél a nehézségi gyorsulás kiesik a képletből, azok bármilyen gravitáción pontosak (kivéve súlytalanságban).

2017. febr. 7. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ahogy előzőek is írták a kétkarú mérlegeknél eleve kiesik a gravitáció! az ilyen szempontból pontos, de nem sok ember használ ilyet szobamérlegként.

Orvosi rendelőkben van emberi változat, meg állattenyésztőknél a "mázsának" becézett. :)


Viszont a szobamérlegek nem ilyenek!


Ott először kalibrálni kell. Vagyis először üresen leméri a saját súlyát ott ahova letetted, egyenletes sík felületen (Ez fontos hogy ilyen legyen!).


A digitális szobamérleg ezt autómatikusan teszi amikor bekapcsolod, csak kicsit később mutat 0-t, mert addig először kalibrálja magát.

(Ezután már ne mozgasd sehova sem, mert akkor érvénytelen lesz a kalibráció és hibás adatot mutathat. Vagy ha mégis mozgatod 2 mérés közt akkor kikapcs bekapcs hogy az új helyen újra kalibráljon!)

A digitális mérlegnél a 4 lábban 4db nyúlásmérő bélyeg van ezekkel mér, és kiküszöböli az esetleges egyenetlen tehereloszlást és a felület egyenetlenségét is, elektronika összegzi (interpolálja) az eredményt és jeleníti meg.


Az analóg szobamérleg is méri a saját súlyát, és te kalibrálod 0-ra egy tekerővel ami az elején van!

4 mechanikus kar van benne a 4 sarkát támasztva, és "mechanika" összesíti az eredményt. (Sokkal kevésbé pontos mint egy jó digitális.)


Továbbá, az ember súlya napi szinten is változik!

Nem mindegy hogy tegnap evés előtt WC után méretkőztél meztelenül, ma meg evés után WC előtt pizsamában!

Akár 2-5kg eltérés is lehet napi szinten!


Sőt az sem mindegy hogy tegnap a síkvidék széli Balaton déli parton, ma meg az Alpokban 3km magasan síparadicsomban méred -e magad.

Ez is okozhat 1-2kg eltérést!

2017. febr. 7. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ja és persze hogy a gravitációból származó lenyomóerőt méri, a saját súlyával együtt, csak ugye előtte a saját súlyát kikalibrálod ebből a képletből amikor 0-zódik a mérleg!

A kulcsszó itt a kalibráció és nem a gravitáció!

2017. febr. 7. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Minden mérleg a gravitáción alapszik, csak másképp! Ha nem így lenne, nem súlyról, hanem valami más tulajdonságról kell beszélni. A súly egy adott tömegnek a gravitáció hatására történő nyomása valamire.


A mérleg tehát két elv szerint mutatja a súlyodat.

1. Egy másik súllyal összehasonlítva (kétkarú mérleg, ahol a másik súly egy adott tömeg, és a te súlyod úgy adódik, hogy a két tömeget arányosítja a feltámasztási ponttól való távolságukkal). Értelemszerűen technikailag nem lehetséges olyan mérleg, ami a "másik tömeget" olyan helyre teszi, ahol más a gravitáció. Mondjuk, ha Budapest egyik lakásában méred magad, a másik súly is ugyanabban a lakásban van, nem Argentínában.

2. Egy másik súlyt kétkarú mérleggel (torziós ingával, tök mindegy, a gravitáció hatására létrejövő adattal) meghatároznak. Ezután készítenek egy szerkezetet, amely mindent ehhez viszonyít (kalibrálás). Ez lehet mechanikus, vagy elektronikus (számítógépes) módszer, a lényeg, hogy a gravitáció hatására előálló súlyod valamire hat, az érzékel egy adatot, és egyszerűbb vagy bonyolultabb algoritmus segítségével összehasonlítja a kétkarú mérleggel (lásd fent) mért másik súllyal. És mond valamit.


Itt az téveszt meg sokakat, hogy egy elektronikus mérleg annyira elrejti ezt a módszert, hogy alaptudás nélkül nem felismerhető. Mit itt az alaptudás? Nincs abszolút súly, csak relatív. Minden súly egy konkrét tömegnek egy konkrét gravitáció hatására létrejövő tulajdonsága. Ez a definíciója, ezért nem kerülhető meg a gravitáció. Az más kérdés, hogy kitalálható olyan módszer, ahol ez elfedődik. Arról van szó, hogy egy objektum tulajdonságát kitranszformálni az objektumból nem lehet (mert akkor az egy másik objektum lenne), viszont lehet sokféle módon áttranszformálni, ahogy mondani szokás, hogy az anyja se ismerjen rá. De attól az még gravitáción alapul.

2017. febr. 7. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!