Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy 10 emeletes háznak (kb.33...

Egy 10 emeletes háznak (kb.33 m magas) az alapjának négyzetméterenként hány tonna terhelést kell elviselnie?

Figyelt kérdés
Mekkora méretű vasbetonból készül az alap?
2016. dec. 25. 15:34
 1/3 anonim ***** válasza:
0%

Hogy hogy mekkora ? Hát pontosan akkora mint a ház szélessége és hossza . Mélységre se lehet több egy másfél méternél.


Az hogy mekkora méretű az alap relatív mert lehet hogy cölöpözés is volt de az is lehet hogy csak sávalap van.


A ház talaj terhelése csak akkor értelmezhető nm alapon ha lemezalapja van . De szerintem nincs ezeknek lemezalapja, vagy cölöpökön vagy sávokon áll.


A beton szilárdsága vas nélkül lemezalapnál kb 1000t/nm , pillérek esetén 20 000t/nm.


Tehát még vassal ennél is erősebbek . Ránézésre érezhető hogy meg sem közelíti egy 10 emeletes nm enként ezt a súlyt. Ezért láthatsz lakótelepeken 13 emeletes nagy dögöket derék vastagságú lábakon állni és falak sincsenek sokszor mellette. Újpalotán láttam ilyeneket.

2016. dec. 26. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem az alapbeton teherbírása a gyenge pont. Egy 10 emeletes panelház tömege pár ezer tonna. Egy közepes minőségű C16-20-as alapbetonból 1-2 m2 felület lazán elbírná az egész ház súlyát. A gyenge pont a talaj teherbíró képessége, amely ha nem megfelelő, akkor egyszerűen elsüllyedne a ház. Egy nagyobb építkezés előtt, ha nem ismert a talaj szerkezete, próbafúrásokkal megállapítják azt, majd ennek megfelelően választják meg az alapozás módját. Ha jó a talaj, akkor elég a sáv alap, aztán lehet ragozni:lemez alap, kút alap,cölöp alap, a talaj teherbírásától függően. A legdurvább a rés-alap, amikor a teherbíró talajig akár70-80m mélységig lemennek.

Aztán még az alapnak egy magas épületnél nem csak nyomóerőt kell elviselni, hanem komoly nyírást is, az egyenetlen terhelésből, vagy egy földrengésből adódóan. Erre jó a vasalás. Egy tízemeletes panelház alapja olyan erős, hogy inkább kifordulna az egész ház a földből, mintsem szétszakadna. A 90-esévekben Dunaújvárosban egy egész több lépcsőházas panel tömb egyszerűen elkezdett eldőlni, mint a pisai ferde torony. Valahogy visszabillentették és az alap még csak meg se repedt.

2016. dec. 26. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

én meg a cölöpnél elírtam az 2 000t/nm akart lenni.



Hát igen ahogy a szakember is írta lehet résalapozással is ,így épült az Újpalotai 18 emeletes víztoronyház mert ott is gyenge volt a talaj ,még arrébb is rakták 80m rel az egészet.

2016. dec. 26. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!