Szokták azt mondani a hídon dolgozóknak, hogy ha leesnek, akkor mielőtt becsapódnának a vízbe, dobjanak bele valamit, ami megtöri a víz felületi feszültségét és így megmenekülnek. Ez igaz?
Kis kavics nem sokat ér, ahhoz valami komolyabb tömeggel rendelkező dolgot kéne a vízbe dobnod, hogy az megfelelő víztömeget tudjon megmozgatni (a lényeg, hogy a sík felületet megtörd, lehetőleg minél nagyobb felületet képezve belőle, erre viszont kis tömegű kavics nem igazán alkalmas). Tehát egy néhány kilós követ kéne minden hídépítőnek állandóan magával cipelnie, akárhová megy a hídon és akármit csinál, annak mindig ott kéne lógnia rajta. Ráadásul a keze ügyében, és lehetőleg úgy, hogy könnyedén elő tudja halászni, ne akadjon be semmibe, ne kelljen semmit kibogozni hozzá, de a hídon való függeszkedés közben mégse akarjon magától kiesni.
Mindezek mellett, tegyük fel, hogy 50 méter magas hídon dolgozik az emberünk. 50 métert szabadesésben, 0 induló sebességgel kb. 7 másodperc alatt fogja megtenni. Ebből az első másodperc almegy arra, hogy feleszméljen, hogy zuhan. A következő 1-2 másodperc arra fog elmenni, hogy rájöjjön, hogy már nem tud megkapaszkodni semmiben, és hogy elő kéne halásznia a követ, valamint el is kéne dobnia - lefelé. Ez már önmagában sem könnyű feladat, tekintve, hogy függeszkedni a hídon nem hassal lefelé, hanem talppal vagy háttal lefelé szoktak. Maradt kb. 2 másodperce arra, hogy ezt mind megtegye (a maradék két másodperc kell ahhoz, hogy a kő megelőzze a zuhanó embert, és még időben csapódjon ahhoz a vízbe, hogy azzal érdemben tudjon is csinálni valamit).
És akkor még nem szóltunk arról, hogy a talppal lefelé zuhanó emberünk a kő elhajításával egyidőben elkezd hátrafelé pörögni (erő-ellenerő), így kábé pont vízszintesben lesz, mikor becsapódik a vízbe. Hogy életben marad-e azt nem tudom, de hogy a gerince ripityára törik meg a veséi leszakadnak az majdnem biztos.
Ennél azért lényegesen egyszerűbb és biztosabb módszer az, ha szépen - az előírás szerint - rákapcsolja magát a biztonsági kötélre, és problem solved.
kövek nem hevernek a zuhanás útja mentén ellenben a hídépítő gyakran szerszámmal a kezében dolgozik nem pedig puszta kézzel.
és biztosítva. nemcsak hanyagságból szoktak lezuhanni hanem nem várt esemény miatt is. hanem ha valami más gond is van. és bizony van tavak fölött is híd. attól, hogy ritkább, még van.
Szép-szép az elmélet, de azért megengeded egy ex ipari alpinista véleményét? :)
Szerszám a kézben: Először is hülyeségnek tartom ezt a dolgot, hogy majd attól "puhábban" fogok vizet érni. Másodszor, ha zuhanni kezdesz, akkor reflexszerűen elkezdesz kapaszkodni. Szóval, ha volt is valami a kezedben, az már rég nincs ott. :) Harmadszor, főleg víz fölött, a szerszámokat általában magunkhoz kötjük.
Zuhanás: Régi nagy bölcsesség, hogy ebben a szakmában csak egyszer hibázol. Itt nincs olyan, hogy váratlan esemény. Az életed múlik rajta, szóval még a vén, rutinos rókák is többször ellenőriznek. Amikor balesetről beszélünk (és jegyezzük meg, hogy ebből nem sok szokott lenni), akkor az emberi hibára vezethető vissza: rossz kikötési pont választás, hibás kötél, hibás biztosítás stb, stb.
Megvannak a jó válaszok, csak megerősítésként:
1. zuhanás közben nem fogsz ilyesmin gondolkodni
2. a víz felületi feszültsége nem egy kemény réteg, hanem a felületen lévő molekulákat egymás felé húzó erő nem minden irányba hat, mint a folyadék belsejében, hanem csak befelé és ennyi, kész. Tehát a vízfelszíni molekulák mindig ezen erő alatt lesznek, nincs a víz tetején egy "kemény réteg", amit összetörhetsz, félretolhatsz stb.
A vízbe csapódástól származó sérülést nem egy felületi réteg okozza, hanem a víz komplett közegellenállása miatti erős lassulás. Dobhatsz te bármit magad elé, max annyit érsz el, hogy századmásodpercekkel előbb leszel vizes. Egy módon lehetne a víz közegellenállását csökkenteni, azzal, hogy olyan mennyiségű buborékkal telíted, hogy az már hab. De ehhez valami nagyon nagyot kéne magad elé dobni, nagyon nagy sebességgel és legalább másodpercekkel a becsapódásod előtt. Na ez a lehetetlen rész.
3. Ha sikerül bármi elég nagy dolgot magad elé dobni ahhoz, hogy valamennyire produkálja a hab-hatást, akkor az a test jóval előbb fog lelassulni a vízben, mint te, aki a habban követed, vagyis az eléd dobott cuccon fogsz becsapódni. Megkockáztatom ,hogy ez sokkal rosszabb, mint a víz.
Ezekszerint nem hallottál még természeti csapásokról, merényletekről vagy hasonlókról.
De elég ellentmondásos az is amikor 7 másodperc rövidségéről beszélnek. A KRESZ pl. 1 másodperc reakcióidőt követel meg. És nem a gyakorlott vezetőtől, hanem mindenkitől aki orvosilag vezethet. Tehát az idős beteg anyóstól is.
Egy gyakorlott (tehát minden nap vezető, de átlagos képességű ember) átlagos reakcióideje 0.2 másodperc. Az 1 másodpercet akkor éri el a reakció idő ha sokminden nem stimmel, s ez a még belefér kategória.
Azt se tartom reálisnak hogy a szerszámok leoldhatattlanul legyen rögzítve az emberhez. Ép ez lenne egy másik baleset forrása ha így lenne.
Szóval az ellenérvekkel az a baj hogy kikezdhetők. Ráadásul nem is a kérdésre adott válaszok, mert nem az a kérdés hogy 7 másodperc alatt (ami ilyenkor egy örökkévalóság) az ember aki az életéért küzdve mindent megtesz amire csak képes le tud e oldani magáról egy fogót s előre tudja e dobni), hanem az, hogy az ilyesmi valóban megtöri e a felületi feszültséget vagy sem.
Amúgy is irreális gondolat hogy százból egy embernek se sikerülne, egyik se úgy zuhan hogy ép nincs a kezében semmi és egyik se markol rá görcsösen egyik se oldja le magáról ha rögzítve van s mindegyik úgy zuhan, hogy ha dob is valamit akkor elfordul s oldalt csapódik be. Arról az ellenérvről nem is beszélve - ami szintén nem a kérdése adott ellenérv, hogy a zuhanás útjában nincsen se nagy kő se kavics. Szóval a kérdés se ez volt s a válaszok terelnek és amit mondanak abban ellentmondanak az alaplogikának. Ez a fő gondom velük.
Az egyszer hibázás elmélete is téves. Még repülőből is zuhantak ki úgy emberek hogy túlélték, nemhogy hídról vízbe.
Az egyszer hibázunk rész egy általános mondás. Persze, hogy van eltérés ettől, de ezt nem is arra mondják, hanem az odafigyelésre.
A szerszámok nem oldhatatlan rögzítéssel vannak megoldva.
A reakció idő, amit emlegetsz, csak egy része az 1 mp-nek. Ezt a fékútnál szokás emlegetni, ahol benne van a képletben az ember észlelési és cselekvési ideje, valamint a fékkésedelem. Ezt átlagosan (hidraulikus fék esetén) szokták 0,5 mp körüli értékre tenni. És mivel mindenhol ráhagyással számolnak ezért kerekítik fel 1 mp-re.
Ezzel most nem ellent mondani akartam neked, csak kiegészítettem a mondandód.
Ahogy elnézem, úgyis teljesen felesleges neked ellentmondani, illetve más véleményt képviselni, mivel számodra csak a feltétel nélküli bólogatás az egyetlen elfogadható válasz.
Szóval igen! Mindenben igazad van és én, aki csinált is ilyet, teljesen hülye vagyok a témához.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!