DC tápegységek?
DC tápegységeknél, mit jelent az áramszablyozott, meg a feszültségszabályozott üzemmód? Nem értem. Be tudom állítani, hogy hány V-ot, és hány A-t szeretnék? Az áramfelvétel nem terhelés függő?
Vagy ez csak védelmi feladat? Ha eléri a beállított áramot, akkor csinál valamit, hogy ne menjen tönkre?
Buta kérdés, de nagyon lelkes amatőr vagyok, és érdekel :D
"ha mondjuk feszültségszabályozott üzemmódban vagyok, akkor ha elérem a max áramot, akkor az zárlatként fogható fel, és akkor bekapcsol a védelem?"
Nem feltétlenül zárlati áramnál fog lekapcsolni, de amúgy igen, a lényeg kb. ez.
A feszültségszabályozás azt jelenti, hogy az áteresztőelem (pl. soros tranzisztor) úgy fog nyitni és zárni, hogy a kimenő feszültség minél kisebb mértékben változzon. Tehát ha mondjuk beterhelsz egy fogyasztóval, akkor megnő az áram, leesik (leesne) a feszültség, ezért az áteresztő tranyó kinyit, hogy tartsa a feszt. (Nem csak soros áteresztő elrendezés van, de alap esetben ez egy jó példa.) A lényeg, hogy a kimenő feszültséget fogja "figyelni" a szabályozó kör, és annak a változásaira fog reagálni.
Áramszabályozásnál pedig a kimenő áramot figyeli, és ha eltér a beállítottól, akkor a kimenő feszültséget fogja növelni vagy csökkenteni, hogy az áram legyen állandó. Legalábbis amíg tudja, mert ha pl. nincs terhelés, akkor hiába nyit az áteresztő tranzisztor, úgysem fog a beállított áram folyni a kimeneten. Ilyenkor egy jelzést ad a táp, hogy nem tud szabályozni.
Talán nem a legjobb példák, de ezeket találtam.
Feszültségszabályzó példa:
Az OA (műveleti erősítő) képzi a hibajelet, az hajtja meg az beavatkozó elemet, itt egy soros tranzisztort. A pozitív bemenetén stabil referencia fesz. van, azt hasonlítja össze (itt a lényeg!) a kimenő feszültséggel, illetve annak egy leosztott értékével.
Áramszabályozás:
Ez egy egyszerűbb elrendezés, itt nincs műveleti erősítő. Viszont látszik a Zener-es referenciafesz., ami Rb-n esik (B pont). Az áteresztő tranyó emitterénél van egy RE ellenállás, ez a "figyelőellenállás". Az a feladata, hogy a rajta átfolyó áramot (tuképpen a terhelőáramot) feszültség-eséssé alakítsa, így a tranyó BE átmenetén lévő fesz. a terhelő áramtól fog függni, tehát az áramtól függ, hogy mennyire nyit vagy zár.
Mondok egy példát:
Mondjuk egy vizcsapnál a nyomást akarod stabilan tartani. Ha valaki kinyit máshol egy csapot, akkor leesik a nyomás, ezért te kicsit jobban kicsitod, hogy kompenzálj. Vagy ha megnő a csőben a nyomás, akkor kicsit elzárod.
(fesz.stab.)
De ha mondjuk adott idő alatt kifolyó víz mennyiségét (víz-áramot) akarsz stabilan tartani, akkor is ugyanazt a csapot (áteresztő-elemet) tekergeted, csak más infók alapján.
Egy dolog nem hangzott el:
A "szabályozás" itt azt jelenti, hogy stabilizálás, tehát feszültség- vagy áramstabilizálás. A cél, hogy a feszültség vagy áram állandó értéken maradjon a kimeneten, függetlenül a bemenő feszültség ingadozásaitól, vagy a kimeneten lévő terheléstől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!