Házilag hogyan lehet megállapítani egy ékszerről, hogy ezüst-e, vagy valamilyen más anyagból készült?
#10: Persze ez nyílvánvaló, azonban az ötvözők csekély súlyszálaéka miatt kevésbé befolyásolódik az eredő sűrűség.
Vagyis első közelítésben mindenképp célravezető az általam (#9) leírt módszer.
Lehet persze finomítani a méréseket, más módszereket bevetni, de azok már komplettebbek.
A folyadékos sűrűségmérés jó út, a kis méretű tárgyak szintén kifejezetten alkalmasak erre. Én azonban a víz használatát mellőző és helyette olajat használni javasló válaszolót pontosítanám:
A víz a mérés ideje alatt nem károsít, utána meg kell szárítani. Az olaj nem arról híres, hogy foltmentesen szárad... Inkább acetont vagy alkoholt ajánlanék. A mérést pedig nem pohárban hanem az erre szolgáló piknométerrel lehet. A piknométerrel meg lehet mérni ismeretlen sűrűségű szilárd test sűrűségét, egy kis számolással a mérések pontosságától függően 1-2% pontosság elérése minden további nélkül lehetséges. (2 mérés) Innentől kezdve már csak egy ezüst ötvözet sűrűség táblázatra van szükség, ha az alkotók a táblázatban foglaltakkal egyeznek.
Értem. De nem tudom, honnan és mennyiért vehetnék piktométert :) Ezért írtam, hogy házilag. Piktométer nélkül pedig nem könnyű pár grammnyi víz mozgását megállapítani, főleg a felületi feszültség miatt. Alkoholom meg acetonom nincs itthon.
Szóval semmi olyan módszer nincs, hogy ha mondjuk megdörzsölöm szódabikarbónával, akkor az ezüst kifehéredik, vagy ha ecetbe lógatom, akkor a bizsu pezsegni fog az ezüst pedig nem, vagy valami hasonló?
Mágnessel el tudtam különíteni kb. a 80%-ukat, maradt három kicsi medál, három pár fülbevaló, két gyűrű, két vékony nyaklánc és egy vastagabb karkötő. Ezek saccra összesen úgy talán 10-12 dekát nyomhatnak, tehát nem egy nagy összegről van szó, hogy mindenféle különleges mérőedényekre meg kemikáliákra lenne érdemes áldozni miattuk, amiket aztán semmire sem használnék. A karkötő kivételével még bevizsgáltatni sem biztos hogy érdemes őket, annyira súlytalanok (a karkötő kábé a felét teszi ki az egésznek), bár nem tudom mennyit kérne a vizsgálatért egy ötvös.
Alkoholt 96%-osat patikában 2-3 eFt/liter. Azt hogy hogyan kell jelre tölteni a piknométert, azt meg kell tanulni, nehéz így elmondani (többet kell beletenni, majd a felesleget csipeszbe fogott itatós papír csíkkal kiszivatni, a meniszkuszt figyelve). Piknométer pl:
nincs benne semmi különös, egyszerű ékszerészmérleg és egy piknométerrel elég pontosan ki lehet mérni, számolni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!