Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha szövegfájlból készített...

Ha szövegfájlból készített jpg fájlt feltöltök az internetre, a betűk miért nem maradnak kontúrosak?

Figyelt kérdés

Az interneten képfájlban is terjednek különböző aranyköpések, viccek, történetek. Nyomtatott szöveg színes háttéren, jpg formátumban.

Én is készítettem ilyet, otthon nálam szépen is néz ki. De miután fel és letöltöm a Facebookra/ről, már elkenődötté válik, a betűk fekete színanyaga körbepöttyözi magát a betűket.

Amiket én letöltök az internetről hasonló idegen jpg-k, azok között persze van az enyémhez hasonló minőségű is, de sok olyat letöltöttem már, ahol a betűk szép kontúrosak voltak.

Hogy kell ilyen "tartós" jpg-t készíteni?



2016. júl. 11. 20:51
 1/10 Gugu Gabor ***** válasza:
100%

Szerintem sehogy... vagyis amikor te feltöltöd a facebookra az butít a képeden

Hogy ezt hogy tudod kikapcsolni fogalmamsincs, esetleg ne a facebookra töltsd fel.

2016. júl. 11. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
InDesignben kép és szöveg --> pdfbe vagy jpgbe kiexportálva az jól látszik
2016. júl. 11. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
A JPG nem szövegek vagy grafikonok tárolására valók. Jobb minőséget válassz, vagy használj GIF-et, vagy PNG-t!
2016. júl. 11. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Azok a "körbepöttyözések" pixelek lehetnek? :-)

Túl kicsi felbontásban szerkesztetted és töltötted fel. Mentésnél exportáld a grafikádat, és válaszd ki a megfelelő formátumot és felbontást amit a facebook is támogat.

2016. júl. 11. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 2*Sü ***** válasza:
100%

A jpeg veszteséges módszerrel tömöríti a képet. A jpeggel tömörített kép nem lesz pixelre pontosan azonos az eredetivel. Alapvetően a formátumot képeknél szokás használni, ott némi zaj észre sem vehető.


A jpeg úgy működik, hogy a képet 8x8-as négyzetekre bontja. Ez ugye 256 bájtnyi információ színenként, azaz 768 bájt. A jpeg erre próbál ráhúzni egy síkhullámot, ami kevesebb paraméterrel írható le. Mondjuk úgy, az alábbi négyzetekből próbálja összerakni az eredeti 8x8-as képet: [link]

(Minél nagyobb a tömörítési hatásfok, annál kevesebb ilyen négyzetből állítja össze a képet, annál jobban el fog térni az eredetitől.)


Csak ez a hullám nem fog 100%-ig illeszkedni a képre, és a 8x8-as négyzetek határvonalainál nagyon látszik az, hogy különböző módon vannak összerakva. Lásd: [link]


Két dolgot tehetsz. Jobb minőségben mented le a képet. Egy jobb képszerkesztővel ezt be tudod állítani (Photoshop, GIMP, stb…). A másik és ajánlottabb megoldás, ha nem jpegként, hanem png formátumban mented le a képet. Az veszteségmentes tömörítés.

2016. júl. 11. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Valójában nem a jpg formátummal van problémám, hogy az veszteséges tömörítési eljárás. Mint már említettem, az általam szövegfájlból készített jpg-k elég jó minőségűek. Nem azt mondom, hogy tűélesek, de elég tetszetősek és könnyen olvashatók. Fekete betűk világoskék háttéren, 600-szor (a szöveg hosszúságától függően) valahány pixel nagyságúak. De miután feltöltöm őket a Facebookra, már látom, hogy "maszatosak", majd miután kíváncsiságból letöltöm, látom, hogy tényleg az eredetinél sokkal rosszabb minőségű képet kapok vissza. Tehát az internettel történő adatátvitel során történik pontatlanság a képeim esetében. Viszont gyakran töltök le a Facebookról olyan (ugyancsak szöveget tartalmazó) jpg-t, amelyik akár még kisebb is az én képemnél, de mégis jó minőségű, nem "maszatos". Kb. olyan minőségű, mint nekem az eredeti jpg-m. Tehát valamiért ezen képek esetében pontosabban történik az adatátvitel, nem történik velük olyan nagyfokú minőségromlás, mint az enyéimmel egyetlen fel-le töltés során.

Mitől "jobbak" azok a jpg-k az enyéimnél, pedig mint említettem, akár kisebbek is? Pl. 480x520, 500x540 pixel méretűek.

2016. júl. 12. 03:22
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Tehát az internettel történő adatátvitel során történik pontatlanság a képeim esetében."

Nem ott.

Ott, amikor a FB lementi és közben még egyszer belenyúl a pixelbontásba. Próbáld meg te is a saját képeddel, hogy mondjuk az elmentett 480X360 JPG fájlodat módosítod 479X359-re, nézd meg, mekkorát romlik.

A kétszeri tömörítés méretcsökkentés nélkül is összecsesz mindent.

A megoldást feljebb is leírták, png.

2016. júl. 12. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 2*Sü ***** válasza:
100%
Az is benne van a pakliban, hogy a Facebook átméretezi a képet. Gondolom ez csak akkor történik meg, ha a kép nagyobb, mint amire neki szüksége van. Nézd meg, mekkora felbontású a kép, amit lementesz a Facebookról, és próbáld akkorában lementeni te is. Akkor nagy valószínűséggel elkerülöd az átméretezést, és az abból származó minőségromlást.
2016. júl. 12. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Most veszem észre. Nem átméretezi, hanem lebutítja. Például az egyik kép, amit csináltam, az eredeti az 600x400 pixel és 71kB. Viszonylag tetszetős, tiszta, könnyen olvasható. Miután visszamentettem a Facebookról, a mentett kép ugyancsak 600x400 pixel, de a mérete csak 50kB. És "maszatos". Tehát a betűk szélétől elkülönülve, már a kék háttérben, mintegy "odafröccsenve" is fellelhető a betűk feketéje.
2016. júl. 12. 16:30
 10/10 anonim válasza:
csináld meg jó nagy felbontásba plakát méretbe úgy add oda neki :) had örűljön, hogy tömörített rajta :) s akkor utána is jó minőség lessz!
2016. júl. 12. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!