Mi a kvantumelmélet lényege?
A lényeg az, hogyha egy adott pillanatban több teljesen azonos rendszert (csak azokra értve, ahol a kvantumfizika érvényesül, azaz irdatlan nagy rendszer irtó kicsi és gyorsan, véletlenszerűen mozgó részecskékből felépülve) vizsgálunk, az adott rendszerekben lévő azonos pozícióban lévő részecskék véletlenszerűen teljesen más utat járnak be, ugyanakkor a rendszerek sorsa viszont azonos vagy nagyon hasonló. A kvantumfizikát azért találták ki, mert lehetetlen az ilyen rendszereket részecske szinten lemodellezni, nemcsak amiatt, mert irdatlan nagy mennyiségű részecskével kellene számolni, hanem azért is, mert esélytelen, hogy ugyanazok a részecskék kétszer ugyanazt azt utat járják be. Ugyanakkor a végeredmény szempontjából nem is fontos, hogy az eredmény létrejöttében melyik részecske milyen hatást gyakorolt.
Pl. képzelj el két robbantást, amit teljesen azonos körülmények közt végeznek teljesen azonos anyagokkal. A végeredménynek is teljesen azonosnak kell lenni, de egy-egy adott részecske szempontjából nem ugyanaz történik.
Google + "kvantumfizika".
A legegyszerűbben talán úgy lehetne megértetni, hogy ez foglalkozik a szubatomi (atomnál kisebb dolgok szintjén történő) folyamatokkal. Kémiaórán csak az elektronok, neutronok, protonok szintjéig jutottatok el (és főleg azt vizsgáltátok, hogy az atomok hogyan kapcsolódnak molekulákká), de ezek alatt is léteznek még részecskék (Google + "Standard Modell").
Megtudjuk például, hogy a proton tovább bontható "kvark" nevű részecskékre, vagy hogy léteznek olyan részecskék, mint a neutrinó, amik nem vesznek részt az atomok/anyag létrehozásában, és így tovább.
Az első válaszadót helyesbítve: a kvantumelmélet lényegében nem csak a kvantumechanikát jelenti, hanem a kvantummechanikából kinőtt elméletek összességét. Azt a keretrendszert, amellyel a szubatomi részecskék fizikáját írják le, és amelynek lényege, hogy a valóság nem olyan, mint a klasszikus fizikában, ahol minden fizikai mennyiség előre meghatározott illetve előre kiszámítható az időben (legalábbis elvileg), hanem a folyamatok kimenetele elvi szinten is csak valószínűségi alapon írható le. Egy másik fontos tényezője a kvantumvilágnak a szuperpozícó, amely jellemző lehet egyes állapotokra, és amely pongyola nyelven kifejezve egyfajta egyszerre létezést jelent, illetve jellemző lehet folyamatokra is, amelyeket csak úgy tudunk matematikailag helyesen leírni, ha feltételezzük, hogy a különböző lehetséges kimenetelek valamiképpen meg is történnek, és ezek egymásra hatásából alakul ki az, amit mi a valóságban ténylegesen érzékelünk.
Meglehetősen összetett dolog, és nehéz ennél konkrétabban elmagyarázni valakinek, akinekm nincsenek fizikából konkrét ismeretei.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!