Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan találták meg a bauxitta...

EagleHUN kérdése:

Hogyan találták meg a bauxittal telt karsztos töbröket Magyarországon? Milyen felszínen látható jelei vannak egy ilyen régen eltemetődött felhalmozódásnak?

Figyelt kérdés

2016. máj. 16. 19:40
 1/5 A kérdező kommentje:

Nem tudom tutok-e róla de a Magyar bauxitban rendkívül magas volt a Titánium tartalom. Ezt az Oroszok is tudták, sőt a közvetlenül a második világháború előtt kifejlesztett Titán kivonó technológiát a Magyar tudósokkal együtt elrabolták a Második vh- végén.

Majd olyan szerződést kötöttek (kényszerítettek) ki belőlünk hogy a kivitt bauxitból kivont alumínium egy részét kaptuk vissza!

Így körülbelül 6 Milliárd dollár értékű Titántól fosztottak meg minket, és az ismert lelőhelyeken becslések szerint is még 1 Milliárd dollár értékű ottmaradt!

Az Oroszok elvesztették volna az űrversenyt ha tőlünk nem jutnak Titánhoz!


Plusz volt egy Magyar mérnök is aki olyan vizes bányászati technológiát dolgozott ki ami nem csökkenti a karsztvízszintet. De ez senkit nem érdekelt. Mikor kiderült hogy a bányászat miatt csökken Hévíz és a Budai források vízhozama, gyorsan bezárták az egészet!


Ha találnánk új helyeket ahol hasonlóan sok a Titán akkor az alumínium melletti kitermeléssel, a vízbázis veszélyeztetése nélkül, sok sok milliárd dollár hasznot hozna ez az iparág még Magyarországnak. Sőt amit itthon vontunk ki és megmaradt VÖRÖSISZAP ként, több helyen több lerakóban. Azt is érdemes lenne a Titán miatt újra földolgozni, és egyben semlegesíteni is, mind ph érték, mind mérgező anyagok szempontjából!


Nem vagyok geológus sem bányász, csak ásványgyűjtő aki sok ilyen kitermelt, felhagyott helyen járt már. Legtöbbször Gipsz, Pirit, Kalcit és Mangán kristályokat gyűjtöttem. (Ja Mangán is nagyon sok van itthon a vörösiszapban is, meg a fölhagyott vagy soha ki nem termelt helyeken.)


Bár a vörösiszap ömlés után az emberek bizalma megrendült, nehéz lenne újra bányászati engedélyt kérni ilyesmire... :/

2016. máj. 17. 09:32
 2/5 A kérdező kommentje:
2016. máj. 17. 09:34
 3/5 dellfil ***** válasza:

[link]

Azt tudtad, hogy Magyarország jelentős gallium termelő ország lehetett volna? A bauxitbányászatnak, timföldfeldolgozásnak köszönhetően. :)

[link]

A ritkafémek közé tartozik. Legjelentősebb ásványa a gallit (CuGaS2).

"Előfordul a germanit nevű ásványban, és kis mennyiségben mindig előfordul az alumínium mellett.

Magyarország elég jelentős termelője a timföld (alumínium) gyártás melléktermékeként."

Idézet ebből:

[link]


dellfil

2016. máj. 17. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Ezt tudtam.

De mire használják manapság a Galliumot?

Az egyik egykori tanárom mesélt a galliumról, hogy nagyhatalom lehettünk volna félvezetőgyártásban, ha erre kezdünk el fejleszteni, már a Galliumra. A germánium és szilícium eszközök hajnalán.

2016. máj. 18. 22:59
 5/5 A kérdező kommentje:
Már a gallium arzeniden kívüli fölhasználásra gondolok. (Erre is csak viszonylag kis mennyiséget használnak pl lednek.)
2016. máj. 18. 23:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!