Hogy is van ez? Ha fáj a lábam és tudatosan megütöm a kezemet, akkor csak a kezem fog fájni? És ha elmúlik a kézfájás, akkor folytatódik a lábfájás?
Ha csak az elmélet a lényeg (tehát nem akarod kipróbálni :P) akkor ha nagy fájdalmat váltasz ki (pl eltöröd a kezedet) akkor az a nagy fájdalom egy kisebb de állandó fájdalmat elnyom és nem veszed észre, a szervezet a nagyobb gondra, a nagyobb fájdalomra koncentrál, hogy azt ellásd (hiszen jó, hogy fáj a fejed pl. de ha levágták a lábadat akkor azzal kell foglalkoznod és ezidőre kikapcsolja azt az érző ideget a fejedben amelyik fájt). Persze ez csak nagy fájdalmakkal működik, de ha 2 vagy több egyenrangú fájdalmad van akkor nem működik (valószinű a riadalomnak van vmi köze hozzá, ami nagyon fáj és hirtelen jönn, akár akarattal akár nem, az kicsitt meglepp és megijeszt).
Nekem már volt ilyenem. Fájt a kezem (zavaró volt de nem olyan komoly, gyógyszert azért nem vettem még be), mentem ki, és nem figyletem belerugtam az ágy lábába (de nagyon). Ez akkora fájdalmat okozott, hogy le is ültem, viszont nem fájt a kezem!! Igaz később visszatért a kéz fájásom (asszem azután, hogy a lábam megnyugodott).
Egyébként asszem ez a Dr.Houseban volt, anno utána olvastam, állítólag tényleg így gondolják az orvosok.
Fájdalom kapu mechanizmusnak hívják!
" Melzack kapukontroll elmélete
A kidolgozott és ismert elmélet szerint a fájdalomélményt a központi idegrendszer szabályozza. A fájdalom-kapu valójában egy idegi mechanizmus, a gerincvelő hátsószarvában helyezkedik el, és növelni, vagy csökkenteni képes a perifériás idegrostokból a központi idegrendszerbe beérkező idegimpulzusok mennyiségét. Az ún. szomatikus input tehát még mielőtt fájdalom-érzékelést és fájdalmi választ váltana ki, a kapu módosító hatásának van kitéve. Minél nagyobb a gerincvelőből az agyba érkező output, annál erősebb a szubjektív fájdalom.
A kapu nyitásában és zárásában három tényező játszik szerepet:
1. a fájdalom rostok aktivitásának mértéke
2. más perifériás rostok párhuzamos aktivitása
3. az agyból érkező impulzusok
A tapasztalatok szerint a szorongás és az unalom hatására a kapu általában nyitottabbá válik, pozitív érzelmek és elterelés hatására zárul. Neuroanatómiai bizonyítékok is megalapozottabbá teszik Melzack megállapítását, mely szerint a hátsószarvakban történő ingerülettovábbítást a kognitív folyamatok gyorsan és közvetlenül módosíthatják."
Ez a mechanizmus értelmezhetővé vált, a periaqueductalis szürkeállomány fájdalom gátló mechanizmusával!
A jelenség tehát bizonyítottan valós!
nah dr housetől elvonatkoztatva :D az idegi kapuk elméletét 79ben állította fel 1 unatkozó csávó :) a fájdalomnak két típusa van a fázis/tónus 1.: a sérülés után gyorsan nő és csökken 2.: a sérülés után tartós 1 szinten marad ezeket külön idegpályák érzékelik melyek a gerincvelőbe futnak és itt jön képbe a kapu mechanizmus ha a kapuk "zárva" vannak az inger nem jut el az agyba erre így tippre 4 lehetőség jut eszembe : tónusos fájdalmat "felváltasz" fázisossal lásd house :D az agy "zárja" le [az idegsejtek 1ik vége 1 hosszú nyúlvány ennek a végét vonja be 1 "szigetelő" anyaggal] így a jel nem jut át rajta / tompul ez pl akkor jön számításba ha a sérülés miatt olyan helyzetbe kerülsz h ha mozgásképtelen lennél a fájdalom miatt akkor feldobod a bocskort :D 3.: fogsz 1 kínait meg pár tűt ők ezt akupunktúra néven adják el vagy fogsz 1 jó csajt :D ők ezt masszázs néven adják el
19F
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!