Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ki tudná nekem elmagyarázni,...

Ki tudná nekem elmagyarázni, hogyan tudom eldönteni, hány tagmondatból áll egy többszörösen összetett mondat, és hogy azt, hogyan számozzam be?

Figyelt kérdés
( Például vannak olyan esetek is, amikor vesszőt teszünk, mégsem számít egy külön tagmondatnak, hanem valamelyik folytatása. Pl.: Azt a szép és régi asszonyt szeretném látni ismét, akiben elzárkózott a tünde, lágy kedvesség, aki a mezők mellett, ha sétálgattunk hárman, vidáman s komolyan lépett a könnyű sárban. -József Attila )

#nyelvtan #mondatelemzés #többszörösen összetett mondatok
2016. ápr. 20. 17:09
 1/2 anonim ***** válasza:

Keress állítmányokat első körben. Ha ige az állítmány, akkor szerencsés vagy, mert azt könnyű felismerni. Itt például:


szeretném, elzárkózott, sétálgattunk, lépett

Ez tehát 4 tagmondat lesz.


(Ha az állítmányok száma, személye, ideje eltér, akkor biztosan külön tagmondatokról van szó és nem felsorolásról.)


További erre utaló jelek:

"Azt" (utal rá, hogy a tárgy egy mellékmondatban lesz kifejtve, szóval ez egy főmondat) - "akiben" (itt lesz kifejtve a tárgy, tehát ez alárendelt tagmondat) – „aki” (ez is az első tagmondat alárendeltje).


Aztán csavar van: „aki a mezők mellett ... vidáman s komolyan lépett a könnyű sárban”, és közben van egy beékelődés. Az "aki a mezők mellett" és a "vidáman s komolyan lépett a könnyű sárban" egybetartozik, mert a "lépett" állítmánynak az "aki" lesz az alanya.


A "ha sétálgattunk hárman" lesz a 4. tagmondat, ha jól számolom, és a széthasított mondatnak van alárendelve (akkor - ha, a mellékmondat a főmondat egyik körülményét fejti ki).

2016. ápr. 21. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, hogy válaszoltál!!! Nagyon jól magyarázol, sokat segítettél vele! :)
2016. ápr. 22. 14:24

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!