Lehetne -e így búvárkodni?
Az egyik itteni kérdés miatt ötlött föl bennem a következő gondolat.
Mi lenne ha egy ember tüdejét sűrű és jó oxigénkibocsájtó képességű algákból álló folyadékkal töltenénk meg, és még egy frekvenciában és színhőmérsékletben megfelelő erős fényforrást is lejuttatnánk a tüdőbe. Az emberi test ott CO2-t választ ki ami beoldódva a folyadékba az algák tápanyagául szolgálna. Azaz azok meg a fény hatására oxigént termelnének, ami a tüdő hártyáin keresztül föl is szívódna.
Így a búvár szájába csupán egy elektromos vezeték vezetne be a háti akkumulátorból!
Előnye hogy a folyadék összenyomhatatlan, sem a tüdőt sem a háti akkumulátort nem tudná összenyomni a nyomás, így a mélységgel kapcsolatos korlátok is csökkennének.
Nyilván először nagyon kellemetlen lenne a búvárba "installálni" ezt az eszközt, de mint tudjuk a légzési reflex leküzdhető!
Kérdés viszont a Nitrogén háztartásra hogyan hatna a dolog?
Elegendő térfogata van -e a tüdőnknek annyi algához ami kellő mennyiségű oxigénnel tudna ellátni minket? (Akár GMO alga is lehet :-) )
Hogyan lehetne utána visszacsinálni (leszívni) ezt az algafolyadékot emberünkből?
(Persze ez is nagyon kellemetlen lenne amikor újra lélegezni kezd az illető és felköhögi a folyadékot!)
Működne-e a dolog?
Jogos, alairom, ott hulyeseget irtam.
Na, de, hogy jovategyem a kotekedesemet:
Egy embernek orankent kb 22-50 liter tiszta oxigen kell (nem talaltam pontos forrast, eme ket ertek kozottit leltem), normal legkori nyomason - ennyi oxigent kb 7-10 nagy tolgyfa allit elo, tuzo napfenyben.
A nagyobbik problemad, hogy az alga okes, hogy eloallit oxigent, de csak azert, hogy a Co2-bol, vizbol es a feny energiajabol cukrot csinaljon. Azonban az elet funkcioihoz neki is energia kell, tehat le fogja bontani a cukrot - ezzel Co2-tot termelve, es oxigent felhaznalva. Megpedig az emberk 1-2%-os Co2 szint felett mar kezdi almosan erezni magat.
Bizony, a novenyek is oxigent lelegeznek be - egy fa pl csak annyi szenet von ki a legkorbol, amennyit beepit a torzsebe/leveleibe.Ha egy noveny nem novekszik, akkor az oxigenmerlege kb nulla. Ugyanez igaz az algara es minden masra is - nem azert allitanak elo oxigent, mert nekunk akarnak jot, hanem mert a cukor eloallitasa mellett keletkezik, mint mellektermek, amit kesobb fel is fog hasznalni. Tehat igazabol a Co2 ugy kerul ki a levegobol, hogy a noveny meghal, es eltemetodik a fold/viz alatt, mielott valami mas lebontana (igy kerul a fold ala a koszen, olaj, foldgaz). Tehat ha van egy hatizsakod, tele algaval, es megvilagitod, az nem fog neked eleg oxigent termelni, csak akkor, ha az alga szaporodik, es egyre tobb lesz. De elobb-utobb (inkabb elobb) megtelik a hatizsakod, es onnantol nem fogsz levegot kapni. Arrol nem is beszelve, hogy egy jopar szaz kobmeteres taska kene.
Egyebkent, mar tobbszor voltak ilyen kiserletek, Biosphere neven (link: [link] ) - ami csufos kudarc volt, mer tnem sikerult lemasolni megfeleloen a foldi okoszisztemat.
Jogos érvek.
A fás példa is, hogy mekkora mennyiségű "zöld" kellene ehhez, ami nem fér el a hátizsákban.
Meg hogy a növények is használnak oxigént. És csak azt a CO2-t vonják ki amit végleg beépítenek.
Igen a Bioszféra kísérletekről már halottam. Ott valami CO2-t termelő lebontó talaj baktérium ami túlszaporodott okozta a bukást ha jól emlékszem.
Szerintem eljutottunk oda hogy ebben a formában megvalósíthatatlan. Legalábbis "bio" megoldással.
A Folyadék légzésnek közvetítő vegyi anyagokkal még lehet jövője.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!