A kvantumrészecskék közvetlen manipulálásával lehetne "varázsolni"?
Tegyük fel, hogy valahogy, mindegy, hogy hogyan létre tudnánk hozni egy olyan eszközt, ami a világot húronként látja, ami a legalapvetőbb kvantumrészecske.
Mivel a világegyetem alapvető egysége a húr, és minden más azokból épül fel, ezért mondhatjuk, hogy minden ami történik a világban, az azért történik akkor és úgy, mert X mennyiségű húr Y módon van elrendezve Z helyen.
Namármost, ha valahogy közvetlenül tudnánk manipulálni a húrokat, akkor elvileg bármit megtehetünk, mert lényegében nem csinálunk mást, mint gépi kódban programozzuk az univerzumot.
Ebből következik, hogyha egy ember elkezdene kezelni egy ilyen gépet, akkor lényegében úgy tudna varázsolni, mint a Harry Potter-ben, mert a húrok közvetlen manipulálásával befolyásolná a világot.
Ha fényt akar gyújtani a varázspálcája végén, akkor a gép folyamatosan kisugárzó fotonokat rak ki a pálca végére húrokból. Ha át akar változtatni egy kutyát békává, akkor a gép fogja a kutya húrjait és addig rendezni őket, míg kutya helyett egy békát alkotnak.
Óriási kavar van a fejedben. Az elmélet szó azt jelenti, hogy egy jelenség leírására kitalált egy modell, ami hol jól, hol kevésbé jól alkalmazható a leírására.
A legtöbb részecske sem egy valódi részecske - mint pl. Higgs-bozon sem -, csupán a jelenség matematikai modellezése jelentősen egyszerűsödik, ha bevezetünk egy részecskét és azt feleltetünk meg valaminek, pl. egy rezonanciának.
Annak ellenére, hogy az előzők jót írtak, azért a te gondolataidban is van valami.
De nem kell ennyire elbonyolítani a dolgot: ugyanezt meg tudod tenni az atomok szintjén is.
Ha pl. a "varázspálca" végén levő atomokat megfelelően gerjeszted, akkor azok sugározni fognak (a kívánt irányba).
A húrok megfelelő manipulálása valószínűleg semmivel sem könnyebb feladat ennél... sőt: lehet, hogy sokkal nehezebb.
A különbség TALÁN annyi, hogy a húroknál több szabadságod van - mert azok mindent tudnak, az atomoknál pedig speciális módszer kell minden különböző hatáshoz.
Én is arra gondoltam, hogy az általad említett "varázslatokhoz" nem kell a húrelméletben elveszni.
Elég hozzá egy szubatomi 3D nyomtató is.
Amitől valószínűleg még beláthatatlanul sok idő választ el minket.
Ja és ne feledjük, hogy a húrokhoz végre fizikai tényként kellene elismernünk a 3 feletti térdimenziókat, sőt, manipulálni tudni azokat.
Ha ez sikerülne, egyáltalán nem kéne a húrok mélységéig lenyúlni ahhoz, hogy "csodákat" tegyünk.
Egy tudományos elméletet nem lehet igazolni, csak kísérletekkel alátámasztani.
A húrelmélet és a többi fizikai elmélet, mint pl. a kavantummechnika vagy relativitáselmélet között az az alapvető különbség, hogy az utóbbiakra tengernyi kísérleti tény áll rendelkezésünkre, amelyek alátámasztják őket, a húrelméletet azonban eddig egyetlen megfigyelés vagy kísérlet sem támasztotta alá. Tehát egyelőre csak elméleti játék, semmi több.
Ami pedig a konkrét kérdést illeti, az vele a probléma, hogy teljesen fiktív és meseszerű, ezért a válasz is az. Ha eleve feltételezed, hogy mindenre rálátásod van és mindent képes vagy látni, akkor a válasz nyilávn az, hogy igen: képes vagy bármit megtenni. Azonban már kvantummechanika szintjén sem, vagy képes ezt megtenni, nemhogy a húrelmélet szintjén. Még ha a húrelméletről be is bizonyosodik, hogy igaz, akkor sem leszel még elviekben sem képes látni a húrok állapotát, mivel akkor nem az a kvantummechanika következne belőle, amit ismerünk, és amely szerint a részecskéknek adott esetben nincsenek konkrét, jól meghatározott fizikai paramétereik, hanem ezek szuperponált állapotában léteznek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!