A csillagászok mivel bizonyították be, hogy a világűrben egy 100 fényév oldalú egyenlő oldalú (vagy igazából akármilyen) háromszög belső szögeinek összege nem 180°?
A kérdésben szereplő háromszög módszerrel én úgy tudom, hogy még nem sikerült igazolni (pontosabban egyelőre síknak tűnik a hibahatáron belül), de más módszerekkel igazolták a téridő változásait, ahogy az első válaszban linkelt cikkekben írják.
De itt két külön dologról van szó. Az egyik a téridő görbülését, csavarodását vizsgálja álló vagy forgó tömeg jelenlétében, a másik az Univerzum "alakját" keresi, globálisan.
Azt hiszem, minden ilyesmit a háttérsugárzás eloszlásából bizonyítanak. A háttérsugárzás különféle korrekciók után valahogy így néz ki:
Az egyenetlenségeket statisztikus módszerekkel vizsgálva kapnak egy eloszlásfüggvényt, ami igazolja, hogy az univerzum keletkezésének és fejlődésének elméleti modellje helyes-e vagy sem. Az jön ki, hogy helyes. A modell pedig azt is megmondja, hogy milyen a tér, mekkora az általános görbülete. Ebből pedig következik, hogy milyenek a háromszög szögei.
Szóval a bizonyítás közvetett, de ez nem von le semmit az értékéből, ameddig az egyes lépései helyesek és logikusak.
Nem a csillagászok bizonyítják be, hanem a fizikusok.
"nem az euklideszi, hanem a Riemann-geometria"
Nem egészen, azért ez meredek lenne. A pszeudoriemann geometrián alapul az általános relativitáselmélet.
Hogy hol milyen görbült a tér, ahhoz meg kell oldani az áltrel egyenletét a metrikus tenzorra, ami egy nagyon csúnya diffegyenletrendszer.
Persze, több esetben is megoldható az egyenletrendszer.
A hullámmegoldásából jönnek a gravitációs hullámok például.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!