Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Történelem: Ha Habsburg...

Történelem: Ha Habsburg Ferdinánd nem támad az országra mint örökségére II. Lajos halála után, akkor elképzelhető, hogy nem szakad kettő, majd három része?

Figyelt kérdés
II. Lajos halála után Szapolyai Jánost koronázták királlyá. Nemsokra rá a nemesek másik fele pedig Ferdinándot koronázta meg ugymond ellenkirálynak. Kitört kettejük közt az országban a belháború. Egyik sem bírta legyőzni a másikat, így a váradi béke értelmében mindkét fél megtartotta amit eddig elfoglalt, így kettészakadt az ország. Ha nincs Ferdinánd, akkor János idővel talán megszilárdíthatta volna hatalmát az országban, az ellenpártiakat a maga oldalára állíthatta volna birtokadományokkal pl. Aztán békét köthetett volna a törökkel is. A már korábban lezajlott vesztes mohácsi csata miatt valószínűleg a békéért cserébe évi adót kellett volna fizetnie Szulejmánnak, továbbá szabad átvonulást engedni az országon ha a török Bécs ellen hadjáratra indulna. Magyarország mint török vazallus és felvonulási terület lett volna ebben az esetben, de nem szakadt volna kettő, majd három részre és nem lett volna hosszú évtizedekig háborús övezet.
2015. dec. 22. 18:28
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha nem írnának ki folyton ilyen gyökér kérdéseket, akkor a világ szebb hely lenne?


Erre a kérdésre biztosan tudom a választ: igen.


A történelmi események kontextusában teljesen felesleges feltenni a "Mi lett volna, ha..." típusú kérdéseket, mert SEMMILYEN érdemi választ nem tudunk rá adni. Lehet spekulálni, hogy vagy ez lett volna, vagy az, vagy amit én mondok, hogy akkor lehet, hogy az űrlények egy lézernyalábbal szétrobbantották volna a bolygót, és akkor többtrillió részre szakadt volna az ország, ami azért sokkal rosszabbul hangzik, mint ami valójában megtörtént.


De az is lehet, hogy akkor olyan járvány tört volna ki, amelyre csak a magyar emberek immúnisak, és akkor most az egész világ a magyaroké lenne, mindenki magyarul beszélne. Persze, ezek eléggé földtől elrugaszkodott elméletek, de mi garantálja, hogy nem ezek történtek volna? Pont annyira semmi, mint amit te írtál le.

2015. dec. 22. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Kihagytál egy fontos momentumot a kérdésből, mégpedig azt, hogy az egy dolog, hogy I. Ferdinándot választották királlyá....


Na, érted... Királlyá választották. Tehát ez nem úgy történt, ahogy a kérdésed sugallja, hogy a gonosz I. Ferdinánd idejött, hogy jól megkavarja a sz*rt, hanem a magyar arisztokraták egy csoportja választotta meg. Persze belejátszott a dologba az 1515-ös kettős házasság, amelynek révén Ferdinánd jogos trónörökös is volt, de a lényeg itt az, hogy a magyar rendek nem képviseltek a királyválasztás kérdésében egységes álláspontot.


Két álláspont volt, az egyik, hogy egy nemzetközi király kell, akinek több országa is van, így egy nemzetközi haderőt tud felvonultatni az oszmánok ellen. Ez azért tűnt ésszerűnek, mert Magyarország önmagában nem volt elég a török ellen.


A második koncepció az volt, hogy nemzeti király kell, mert Mátyás is nemzeti király volt, erős központi hatalmat hozott létre, és az erős ország vissza tudta tartani a törököt.


Az volt a baj II. Lajos halála után, hogy mindkét koncepciónak voltak hívei a magyar rendek között, és mindkét koncepció hívei azt hitték, hogy az a jó az országnak, amit ők tesznek. Így az egyik csoport egy nemzeti királyt választott (Szapolyai János), a másik egy nemzetközit (I. Ferdinánd).


Vagyis az a lényeg, hogy ha I. Ferdinánd nem létezett volna, akkor választottak volna helyette egy másikat. A polgárháború tehát kitört volna akkor is. Nem azért tört tehát ki a polgárháború, mert I. Ferdinánd létezett, hanem azért, mert a magyar rendek nem tudtak egy álláspontot képviselni, hanem többfelé szakadtak.

2015. dec. 22. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ferdinánd volt a jogos király, túlzás ezt így kijelenteni, hogy rátört az országra. Ha valakit lehet okolni azért ami történt az úgy egy az egyben a magyar nemesség plusz Szapolyai.
2015. dec. 22. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Az 1515-ös kettős házassági szerződést II. Ulászló törvénytelenül titokban, a nemesség tudta és egyetértése nélkül kötötte meg. Ezért nem tartották érvényesnek és nem is fogadták el, főleg a Szapolyai pártiak.


Ferdinándot valóban királlyá választották és megkoronázták, de Szapolyai Jánost előbb! Vagyis Ferdinánd trónbitorló volt! Ezzel ő is tisztában volt, ezért erőszakkal elfoglalta János királytól az ország nyugati felét.

Hasonló helyzet játszódott le mint a XI. században Salamon királlyal. Salamon megkoronázott uralkodó volt. Unokatestvérei Géza és László herceg összefogva legyőzték Salamont, akinek csak az ország nyugati sávja maradt meg a kezén. Néhány megye, ő maga pedig Pozsony várába zárkózott. Közben Géza herceget királlyá koronázták, vagyis trónbitorló volt ő is és Géza halála után László is aki nemsokra rá szintén király lett (Szent László néven) még ekkor is élt Salamon aki szintén király volt abban a néhány nyugat-Magyarországi megyében. Egy rövid időre tulajdonképpen ekkor is kettészakadt az ország, bár hivatalosan nem mert, nem kötöttek békét, a harcok folyamatosak voltak, míg Salamon fel nem adta maradék országrészét is.

2015. dec. 26. 10:17
 5/5 anonim ***** válasza:

Nézd, a politikában úgy működik, hogy (most bocsi, hogy csúnyán fejezem ki magam, de) az "erősebb kutya ba**ik".


Igazából nem azon van a hangsúly, hogy kit választottak meg előbb, kit nem, hanem azon, hogy a magyar rendek mit akartak. Mivel igazából ekkor a rendi állam úgy működött, hogy gyakorlatilag a rendek választottak maguknak királyt, ezért nagy hangsúly volt azon, hogy a rendek mit akarnak. Ők pedig nem képviseltek egységes álláspontot és ez a lényeg, ez van igazából a dolgok hátterében.


Az, hogy most ki a trónbitorló, ki nem, teljesen mellékes, az a lényeg, hogy ki mögött van katonai erő és politikai támogatás. Ez mindig így működött, és nemcsak Magyarországon, hanem máshol is. 1526-ban mindkét király mögött volt valamennyi politikai támogatás (mondjuk katonai ereje Ferdinándnak akkor még kevés volt). De mint írtam fentebb is, és az előző válaszaimban is, itt nem a királyok személye a lényeg, hanem az, hogy a rendek mit akartak. A két király választása az okozati viszony, az egy következménye valaminek, az igazi probléma az volt, hogy a rendek nem képviseltek egységes álláspontot (lásd előző válaszomat).


A kettős házasságról meg annyit, hogy én nem tudok róla, hogy az titkos lett volna, de még ha titkos lett volna is, ez dinasztikus kérdés volt, ebbe a magyar rendeknek nem sok beleszólása volt. A király ahhoz adja a gyerekeit, akihez akarja.

2015. dec. 26. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!