Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A vas ötvözhető alumíniummal?

A vas ötvözhető alumíniummal?

Figyelt kérdés
Vagy az alumínium vassal?

2015. dec. 12. 08:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Korlátozott mértékben igen. Például szilícium szegény ( jól horganyozgató ) acélokat mangánnal, és alumíniummal dezoxidálják. Persze az eljárás során az alumínium nagy része leég, és a salakba kerül.

Pontosan mennyi alumínium oldódhat vasban? Ha jól emlékszem néhány tized %. Ha több van benne az alumínium kiválik. A kohászok, hengerészek bosszantására a hengerelt árú csíkos lesz.

Acél alkatrészek, lemezek felületi alumínium bevonásakor is történik ötvöződés, de az más tészta.

---

A nyers kohó-alumíniumban mindig van vas. Durva esetben néhány % is lehet.

2015. dec. 12. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
És van olyan két fém, amiket nem lehet egymással ötvözni?
2015. dec. 12. 09:47
 3/12 anonim ***** válasza:

Van is meg nincs is. Az izzó, folyékony acél majdnem olyan mint az anekdotabeli mindent feloldó folyadék. De szobahőmérsékleten nyugodtan lehet vasedényben higanyt tárolni.

Ólom, és ón a folyékony vasban korlátozottan oldódik, de ha lehűl, a kristályhatárokon kiválik. Csak néhány ppm (parts per million / milliomod rész) marad a ferrum fázisban.

Akadálya az ötvözésnek, ha az egyik fém elgőzölög, mire a másik komponens megolvad.

2015. dec. 12. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Egy anyag ötvözésekor az ikerdiagram (állapotábra) a mérvadó. Sok gyakorlati méréssel ezt már igen sok anyagpárosra meghatározták, ezek többé-kevésbé fellelhetők az (elsősorban angol nyelvű) irodalomban.


Az ikerdiagramból olvasható ki, hogy milyen hőmérsékleten, milyen súlyszázalékos arány mellett, hogy alakul az állapot, és a szövetszerkezet, továbbá hogy alakul az ún. telítődési határ, azaz súlyszázalékban a maximális ötvözőanyag mennyisége.


Ahogy az előző válaszoló is rámutatott, a hőmérséklet igen jelentékeny szerepet kap. Az ikerdiagrammok ezt is figyelembe veszik, a függőleges tengelyen pont ez szerepel.

2015. dec. 12. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

#4 Válaszadó! Erre gondoltál?


[link]


Az állapotábrákból kiolvashatók a különböző fázis átalakulások, szegregációs folyamatok, fémvegyületek - általában rideg, kemény fázisok - képződése, stb. Csak az olvasztár anyósának életkora nem.

2015. dec. 12. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Bocs ez az igazi:

[link]

2015. dec. 12. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

"Akadálya az ötvözésnek, ha az egyik fém elgőzölög, mire a másik komponens megolvad."


No ez igaz, legalábbis normál nyomáson. De mi a helyzet, ha növelem a nyomást? Akkor az olvadáspont nem, csak a forráspont emelkedik (elvileg). Ez pedig kedvez az egymással ez okból nem ötvözhető fémek ötvözhetőségének, nem?

2015. dec. 12. 19:47
 8/12 anonim ***** válasza:

"Akadálya az ötvözésnek, ha az egyik fém elgőzölög, mire a másik komponens megolvad."


Akkor a másik fémet porként kell betenni. Így készülnek például az amalgámok.


A vas minden fémet old? Nem egészen. A réz és az ezüst nem elegyedik vassal. Az ezüst és a vas ötvözésével készült fém tipikus fantasy termék.


Vannak a vas ötvözői, a feketefémek, a vassal nem, vagy erősen korlátozottan elegyedő elegyedő színesfémek, és persze a nemesfémek.

2015. dec. 12. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

#4-es vagyok. Igen #5-ös, erre gondoltam. Valahol volt még régebben egy olyan honlap, ahol több száz ilyen állapotábra volt, a legkülönbözőbb (néha meglepő) anyagpárosításokkal.

Nem találom most hirtelen ezt a honlapot, de valahol biztosan megvan, vagy valami hasonlót lehet találni.

(Ha valaki talál ilyet, esetleg belinkelhetné, a kérdezőnek is talán hasznos lenne).


Amúgy tényleg vannak olyan anyagok, amelyek igen rosszul ötvözhetők egymással, ezért ezt a problémát az iparban másképp oldják meg, úgy hívják hogy porkohászat. Tipikusan forgácsolószerszámokat, köszörűkorong-szabályozó tüskéket, önkenő csapágyperselyeket gyártanak ezzel a technológiával.

Persze ez az egész egy makroszkópikus dolog, van mikor ez sem elég. Ilyenkor lemennek atomi szintre, és modern fizikán alapuló eljárásokat használnak. Ennek pl. a félvezetőiparban van igen nagy szerepe.

2015. dec. 13. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Az akadályok néha legyőzhetők. A nyomás növelése laboratóriumi méretekben működik. Pl. leforrasztott, vagy lehegesztett csőben olvasztunk össze két fém porát. De üzemi méretekben komoly biztonságtechnikai kockázatot jelent.

Sokféle trükk ismert: Komponensek meghatározott sorrendben adagolása, elő-ötvözetek készítése, összekevert fémporokból briketteket, vagy kész alkatrészt sajtolunk .... stb.

.........

Bocs dolgom akadt ---- majd folytatom.

2015. dec. 13. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!