Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » [Hőtan kérdés] Mennyi idő...

[Hőtan kérdés] Mennyi idő alatt adja le az összes hőt?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem,hogy ha van egy henger alakú tartály, aminek ismert az anyaga, ismert a benne lévő közeg minden tulajdonsága és ismert a helyiség minden tulajdonsága,akkor hogyan számítható ki az,hogy a tartály mennyi idő alatt adja le a hőt a környezetének? Másik kérdésem szerintem ugyan ezzel az analógiával megoldható. Hogyan számítható ki,hogy egy helyiség mennyi idő alatt adja le a hőt a környezete irányába? Vagyis mikor éri el a környezet hőmérsékletét?
2015. nov. 16. 17:05
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

"a tartály mennyi idő alatt adja le a hőt a környezetének"


Elvben(!) soha, a hőmérséklete a végtelenségig fog közelíteni a környezeti hőmérséklethez egy e^(-x) -szerű függvény szerint.

A gyakorlatban sem lehet ilyet számítani, ehelyett olyat lehet, hogy mondjuk mikor esik a kezdeti hőmérséklet-különbség a felére, stb.


[link]

2015. nov. 16. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez következik a Newton-féle lehűlési törvény differenciál egyenletének megoldásából is, amit az előttem szóló ír. De lehet példálózni irányítástechnikából az egytárolós tag esetére is, az talán szemléletesebb: amikor ellenálláson keresztül töltünk egy kondenzátort. Esetünkben az ellenállás, maga a fal hőátbocsátási tényezőjéből származtatható, a kapacitás pedig a felmelegítendő levegőnek a térfogata, fajsúlya, és fajhőjéből származik.


[link]


A piros vonal szemlélteti mondjuk a házon belüli hőmérsékletet, a fekete, a másik helyiség hőmérsékletet. Ebből könnyen belátható, hogy a fekete vonal a piros vonalat sose éri el, csak tetszőlegesen megközelíti. 22/F.

2015. nov. 16. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
ok,köszi a válaszokat. Tehát ha nem ismerek a kezdeti állapoton kívül még egy állapotot,akkor nem lehet kiszámolni? pl. ha ismerem T0/t0 -át de nem ismerek egy T1/t1 -et akkor nem számítható ki? Mert ha ismert,akkor már rá lehet illeszteni a görbét.
2015. nov. 16. 21:04
 4/7 anonim ***** válasza:

Ha a lehűlés görbéjének függvényét ismered, akkor már bármely pillanatban ki tudod számolni a hőmérsékletet. De akkor sem fogod tudni kiszámolni, mikor egyenlítődik ki a hőmérséklet különbség.


Példa: Mondjuk, hogy egy 10 méterre lévő vonalhoz kell eljutnod, és mindig csak a távolság felét teheted meg egyszerre. Tehát először 5m-re jutsz. Utána megteszel még 2,5 métert, így már 2,5 méterre vagy. De utána megint csak a táv felét teheted meg, stb. A lényeg hogy egyre lassaban fogsz haladni, egyre kisebb távokat haladsz, így elvben soha nem érsz célba, csak egyre lassabban közelítesz a vonalhoz. A hőmérséklet is így közelít a szoba hőmérsékletéhez a példádban. (Bár a függvény más, de a lényeg hasonló.) Viszont egy idő után olyan közel leszel a célvonalhoz, hogy már senki meg nem tudja mondani, hogy valójában elérted-e vagy sem. A hőmérséklet is előbb utóbb olyan közel lesz a szoba hőmérsékletéhez, hogy egybemosódik az apró hőingadozásokkal, légmozgással, stb. Tehát nincs konkrét pillanat, amit ki lehetne számolni.

2015. nov. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Elvben(!) soha, a hőmérséklete a végtelenségig fog közelíteni a környezeti hőmérséklethez egy e^(-x) -szerű függvény szerint.

A gyakorlatban sem lehet ilyet számítani, ehelyett olyat lehet, hogy mondjuk mikor esik a kezdeti hőmérséklet-különbség a felére, stb."


A kérdező nyilván úgy érti, hogy mikor fog nagyjából annyira kiegyenlítődni a hőmérsékletük, hogy pl. egy higanyos hőmérővel már nem tudunk különbséget tenni közöttük. Pl. van egy 100C fokos vaskocka, a környezeti levegő pedig 20C fokos. Akkor kb. hány óra elteltével fog úgy kiegyenlítődni a hőmérsékletük, hogy egy 0,01C pontossággal mérő hőmérő pont 20C-nak fogja érzékelni a vaskocka hőmérsékletét?

2015. nov. 17. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"kb. hány óra elteltével fog úgy kiegyenlítődni a hőmérsékletük, hogy egy 0,01C pontossággal mérő hőmérő pont 20C-nak fogja érzékelni a vaskocka hőmérsékletét?"


Na ez már egy jobb kérdés, ezt így ki lehet számolni, ha a hűlési görbe függvénye megvan. Pont a függvény inverze fog kelleni, ha első körben az idő volt a független változó, de ez már nem gáz. Ami problémás lehet, az a függvény felírása. Ehhez kell egy kis diff. egyenlet ismeret, vagy esetleg a Laplace transzformáció segíthet.

2015. nov. 17. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

rendben. Akkor tényleg legyen konkrét a dolog. Akkor légyszíves ebben segítsetek:


Van egy 2x2x2m es 20°C os helyiség amiben van egy 100kg tömegű 100 C°-os vaskocka (ötvözetlen,színvas,zárványoktól mentes,stb.). Mennyi lesz a hőmérséklete 35 perc múlva a helyiségnek és mennyi a vaskockának? A helyiség olyan szinten hőszigetelt,hogy ennyi idő alatt elhanyagolható mennyiségű hőt ad le a környezetének.

Ha esetleg még valami adat hiányozna,akkor arra vegyetek fel valamit,vagy hanyagoljátok el.


Ennek a megoldását szeretném megtudni,ha lehet minimális levezetéssel kiegészítve. Ebben tudtok segíteni?


Előre is köszönöm!

2015. nov. 18. 09:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!