Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hőszigeteléssel kapcsolatos...

Hőszigeteléssel kapcsolatos számítás?

Figyelt kérdés

A helyiség plafonjának hőmérséklete 16 °C. A benti levegő 21 °C.

Ha egy fél cm-es polisztirol álmennyezetet ragasztok a plafonra, akkor annak a szabad felülete hány fokos lesz?

(A polisztirol hővezetési tényezője 0,04 W/(mK) körül van.)


2015. nov. 8. 09:18
 1/9 Silber ***** válasza:

Fourier-törvény:

Q=-l*A*dT/dx, ahol:

Q - az átadott hőmennyiség (J)

l - a polisztirol hővezetési tényezője (W/[m*K])

T - hőmérséklet (K)

x - a szigetelő réteg vastagsága (m)

2015. nov. 8. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Mindenekelőtt szeretném látni azt a szobát, hol a plafon hőmérséklete 16, és - mondjuk méteres magasságban - 21 fok.

Ha a helyiség rossz hőeloszlása a probléma, már fél centis szigetelés jelentős eredményt hoz, de ne hőmegtakarításban gondolkodj, az jelentéktelen.

2015. nov. 8. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Sajnos, a Fourier-törvénnyel nem tudok kibontakozni, nem lehetne egy fokot írni válaszként? :)


Amúgy lehet (sőt, így elgondolkodva biztos), hogy nem jól emlékeztem a hőmérsékletre. Inkább 17,5 vagy 18 fok lehetett a plafon a tavalyi mínuszok idején a 21 fokos belső hőmérsékletnél.

Nem a plafon közepe természetesen, hanem a sarok, amit felülről a mennyezet, oldalról a külső homlokzat, másik oldalról a nyitott ablakú spájz fala határol.

A penészedést szeretném ezzel csökkenteni, ha érdemes vele próbálkozni. Lehet, hogy a harmatpont fölé vinném a plafont az álmennyezettel. (A szellőzést nem tudom már nagyon fokozni.)

2015. nov. 8. 17:06
 4/9 anonim ***** válasza:

A számolás nem volna pontos mert vannak hiányzó paraméterek. Abból amit leírtál csak annyit lehet mondani hogy a szigetelés szabad felülete annyi fokos lesz mint a levegő.Mert a hőmérsékletben nincs ugrás. Ez az eset a valóságban akkor lenne igaz hogyha a levegő hővezetési tényezője sokkal nagyobb lenne mint a szigetelésé.

De mivel a valóságban nincs így a levegő hőmérséklete a fal közvetlen közelében kisebb lesz mint a szoba közepén.A valós eredmény sok mindentől függ például a szoba térfogatától is.

2015. nov. 8. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Aha, értem a dolog logikáját.

Esetleg meg lehetne tippelni valami alapján, hogy ilyen fél centis anyag szabad oldala mennyivel lenne melegebb, mint nélküle a plafon? Vagyis, hogy érdemes lenne-e felrakni?

2015. nov. 8. 19:04
 6/9 anonim ***** válasza:

Szigetelni nem belülről lenne érdemes a mennyezetet, hanem a padlástér felől. Különben elveszted mint hőtároló közeget a mennyezetet.

És érdemes lenne pontosítani, hogy mi hány fokos, és kell-e egyáltalán valamit tenni ebből a szempontból. Mellékeltem egy harmatpont táblázatot, ha megvannak a mért hőfokok:

[link]


Amúgy az általad írt adatok alapján valami nagyon nem stimmel a födém-szigetelésetekkel, mert a meleg felfelé száll, nem a mennyezetnek kellene lennie a legalacsonyabb felületi hőmérsékletű falnak...

2015. nov. 17. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

A fal vastag, a mennyezet nem annyira, ezért melegebb egy picivel a fal. De a leghidegebb a kettő találkozása ugye, mert két irányból kapja a hideget. Itt jelentkezik a penész legerősebben.

Tudom, mi a harmatpont, pont ehhez kellene egy hozzávetőleges számítás, hogy mennyit fogna egy ilyen álmennyezet. A páratartalom csökkentése (ventilátorral) is tervbe van véve, de talán a kettő együtt lenne a jó.

A padlás felőli szigetelés problémásabb, erre nem találtam jó és nem túl drága megoldást, hogy járkálni lehessen rajta. Egyelőre az előző két dologban töröm a fejem.

2015. nov. 17. 19:30
 8/9 anonim ***** válasza:

Ha nagyon vékony hőszigetelő rétegben gondolkodsz, akkor azt nem érdemes felrakni. Nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy egy vékony, de jó minőségű hőszigetelő réteg bár az átbocsátott hő nagyrészét megfogja, a felület felszíni hőmérsékletét alig emeli, ezt csak a vastagabb hőszigetelő réteggel lehet elérni.

[link]

Szóval a hőveszteség megakadályozására az esetleg vékonyabb hőszigetelés is jó, a felületi hőmérséklet emelésére viszont alkalmatlan.


De érdemes az ezzel kapcsolatos eszmefuttatásokat is elolvasni: [link]

2015. nov. 18. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Hát igen, én is így gondoltam, csak reménykedtem, hátha tévedek. 2-3 cm már valószínűleg elég lenne a táblázat szerint, de a fél cm semmiképpen.

Köszönöm.

2015. nov. 18. 18:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!