Miért félvezetők a félvezetők?
Nem, nem azért. A diódához már speciális kialakítás kell, alaphelyzetben egy félvezető is minden irányban egyforma.
Azért hívják ezeket így, mert félúton állnak a vezetők és a szigetelők között.
"Olyan félvezető nincs ami egy db-ból áll.Ahhoz legalább két csiszolt darabot kell összeragasztani, úgy hogy az egyik darab nagy tisztaságú a másikat meg egy eltérő vegyértékű anyaggal szennyezik aminél fogva a két darab eltérő elektronszámú felületet ad.Ha a negatív pólusát az áramforrásnak az elektrontöbbletes póusra teszik az azonos töltések taszítják egymást és nem lesz áram.Ha fordítva akkor megindul az áram."
súlyos tévedés. a félvezető az anyag vezetési tulajdonságaira jellemző jelző, amivel kevered, az a dióda, ami félvezetőből készült áramköri elem.
A félvezető olyan anyag, ami alapvetően szigetelő, tehát nincsenek benne delokalizált elektronok, mint a fémekben, vagy szabadon mozgó ionok, amik vezetnék az áramot. Viszont az elektronok egy része könnyen kiléphet delokalizált állapotba a kötésből, így vezetni tudja az áramot, de ez normál esetben nem történik meg vele, hanem valamiféle külső behatás szükséges hozzá. Ilyenkor a kilépő elektron helyén egy úgynevezett lyuk jelenik meg, ami az elektronhiány miatt pozitív töltésű, és közvetett módon ez is képes mozogni az anyagban, úgy, hogy a szomszédos elektron a lyuk helyére ugrik, és akkor a szomszédos elektron helyén jelenik meg a lyuk.
Ilyen anyagok például a szilícium, a germánium, a szelén.
maci
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!