Mikrofonon keresztül hang? Beljebb konkrétan.
Nos, ugye beszélgetünk távoli ismerőseinkel egyéb programok segítségével a világhálon. Úgy hallom mintha vele beszélgetnék. Az egy dolog, hogy terjed a hang neten, vagyis hallom őt, de hogy lehet az , hogy pontosan az ő hangját? Mert ha belegondolom jelek alapján hallom őt( vagy nem?) és az mi alapján állítja be a hangszínt (azaz az ismerösöm hangját)?
M
a hangszínt is tárolja az átküldött jel.
Maguk a hangok általában nem tiszta szinuszos rezgések, hanem több, különböző frekvenciájú és amplitúdójú rezgés egymásra rakódása. Egy tiszta szinuszos rezgés ilyen sípoló vagy búgó hang (hangmagasságtól függően), mint pl a monoszkópé.
Maga a rezgés két fő részre bontható. Van az alaprezgés, ez adja az alaphangot, ettől függ a hangmagasság. Erre további rezgések rakódnak rá, ezek a felhangok, vagy felharmonikusok, ezek határozzák meg a hangszínt. Például másképp hallod a zongora, a gitár, a trombita ugyanolyan hangmagasságú hangját, mert a felharmonikusaik mások.
A felharmonikusok különböző amplitúdóval járulnak hozzá az adott hanghoz. Ha ezeket a felharmonikusokat megfelelő amplitúdóval előállítod, akkor reprodukálhatod az eredeti hangot.
Ez az, amit például látsz a winamp vagy dj programokon, ilyen kis ugráló oszlopokban. Egy oszlop egy adott frekvenciájú felharmonikus, és ennek a felharmonikusnak az adott pillanatban érvényes amplitúdója az oszlop magassága. Ezt hívják Fourier-transzformációnak.
" ...felharmonikusok különböző amplitúdóval járulnak hozzá az adott hanghoz. Ha ezeket a felharmonikusokat megfelelő amplitúdóval előállítod, akkor reprodukálhatod az eredeti hangot..."
Ez ugyan igaz, csak semmi köze a hangátvitelhez. Ha így volna, kódolni kellene a hangot, és a megadott függvényeket átjuttatni, majd ott dekódolni. A hangátvitel nem így működik.
Maga a hangjel egy folytonos bonyolult, de egybizonyos nagyságú jel az idő minden pillanatában. Tehát nincs más dolgunk mint a lehető legtöbbször megnézni egy-egy időpillanatban, hogy ez a jel milyen szintű. Ez maga a mintavételezés. Tehát mintát vesznek a hangrezgésekből! Másodpercenként 44ezerszer (vagy 96 ezerszer, vagy 128ezerszer vagy 256ezerszer) megnézik hogy az adott pillanatban mekkora a jel erőssége. Ezt letárolják, majd tömörített formában átviszik digitális jelként. Odaát aztán szépen kitömörítik, és a mintavételezés szerint egymás mellé visszateszik magát a jelet. Így szépen előáll az a jel ami az eredeti volt. Megtartva annak (majdnem) minden jellemzőjét.
maci
"Ez ugyan igaz, csak semmi köze a hangátvitelhez. Ha így volna, kódolni kellene a hangot, és a megadott függvényeket átjuttatni, majd ott dekódolni. A hangátvitel nem így működik."
Persze, csak próbáltam valami szemléletes elméletet adni, hogy mi a jelenség lényege, vagyis hogy a nem tisztán szinuszos rezgést minél pontosabban reprodukáljuk.
Hát ez az :) A nem tisztán színuszos jel átvitelére reprodukálásra a legalkalbasabb módszer a mintavételezés. Nem pedig a foruier transzformáció. Amiről te beszélsz a hangtechnikára egyáltalán nem jellemző! Ott használják, ahol a jel magas frekvenciája miatt a tiszta mintavételezés a szükséges mintavételezési frekvenci mgas volta miatt már nem oldható meg (tehát jóval magasabb frekvenciáknál, pl. csillagászatban). Egyébiránt egy tisztán színuszos jelnél még az is lehet, hogy egyszerűbb a spektrumot megadni, és a függvénnyel együtt azt átvinni, nem pedig mintavételezni ;)
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!