Egy 1 mikrométer x 1 mikrométernyi kis négyzetet észre lehetne venni szabad szemmel, ha hófehér lenne, és a háttér pedig korom fekete lenne, teljesen sima lenne?
az emberi szem felbontóképessége kb 1 ívperc
ha valaki kivételesen jól lát akkor lehet ennek a fele is vagyis 0,5 ívperc
vagyis kb 25 centirol ahonnan a legjobban lát a szem ez 0,05-0,1mm pontokat tudsz megkülönböztetni ez jóval nagyobb mint amit te látni szeretnél, de ez persze csak átlag
létezhetnek kivételesen jó szemű emberek erre van a rekordok könyve régen olvastam hogy egy ember egy hajszálnál vékonyabb szálról meg tudta mondani hogy hány kisebb szálból volt összefonva stb.
összefoglalva egy normál ember soha nem látná ezt meg
lehet hogy a legjobb szemű ember sem látná
viszont ha te úgy érzed hogy kivételesen jó a látásod jelentkezz a Guinessnél hogy rekordot döntenél
ha nem is a legjobb a világon a szemed de lehet bőven jobb az átlagnál ha emellett más tulajdonságaid is megfelelők jó vadászpilóta lenne belőled
> Először is 5 cm-ről látok a legjobban közelre
Lemérted? Hidd el, van az 10 cm is. De már akkor is erőlködni kell.
> 50 méternyi levegő sokkal jobban lefogja a fényt meg a színeket
Ez igaz.
> Azt is észrevettem, hogy a vonalzó jelölései pont 0,1 mm szélesek
Megint csak le kellene mérni. Most itt van előttem egy műanyag vonalzó. Inkább 0,2 mm a vonalvastagság.
> mik nagy része a kis vonalka szélességének az egytizede, ami 0,01mm
Vagy csak a negyede? Megint mérés kérdése. Ha mindenhol csalunk egy 2-es, 3-as szorzót, a végén nagyságrendi különbség lesz. Nem mindegy, hogy a porszemed 0,2 mm-nek az negyede, ami 50 µm, vagy a 0,1 mm-nek a tizede, ami meg 10 µm.
De kb. ennyi a szem felbontóképessége.
1 µm az egy átlagos baktérium mérete. Látsz baktériumokat araszolgatni ide-oda?
Még egy kis összevetés: [link]
(Lásd a kép jobb alsó sarkában a léptéket.)
Megmértem, 8cm-ről látom a legjobban a dolgokat.
Illetve megcáfolom azt, aki azt mondja, hogy mindegy milyen színű a háttér, és amit meg akarunk látni. Egy papírra egy 1mm-es kis pöttyöt csináltam (talán még nagyobb is volt, és 1m távolságból már alig lehetett látni (amúgy távolra nem látok jól, szemüveget is hordok). Aztán egy fekete hátterű dologra egy 1mm-es kis fehér pöttyöt tettem (talán még kisebb is volt, mint 1mm), és tökéletesen lehetett látni.
Mindenki tudja, hogy a fehér dolgok nagyobbnak látszódnak, a feketék meg kisebbnek. Ha fehér dolog van fekete háttérben, akkor az nagyon látszódik. Lehet, hogy a világon még senki nem látott meg 1 mikronos dolgokat, de csakis azért, mert nem lehetett normálisan elkülöníteni a háttértől. Ha az illető teljesen fekete háttérben lévő 1 mikronos tök fehér valami nézett volna, biztos meglátta volna. És mivel a baktériumok többsége lehet hogy majdnem átlátszó, ezért őket még inkább nem lehet látni. meg aztán azt sem tudjuk mit kell nézni. ha van egy fekete alapon fehér 1 mikronos pötty, akkor lehet, hogy senki nem látná meg. De ha megmutatnák az illetőnek egy tűvel, hogy hol is van az a pötty, lehet hogy utána már látná. Ugyanis tudni is kell, hogy hol kell keresni.
Jó, számoljunk 8 cm-el. Egy 8 cm-es kör sugara kb. 50 cm. Ebből egy ívperc 23 µm. 8 cm-ről ekkora átmérőjű kört képes egyetlen receptor érzékelni. Az agy képfeldolgozása miatt valójában nem látunk ekkora területet, mert egyetlen sejt jele lehet csak zaj, így az agy kiküszöböli. De tegyük fel, valakinek olyan a látása, hogy valóban képes elkülöníteni 8 cm-ről ezt a 23 µm átmérőjű kört. Ez tehát a legkisebb dolog, amit fizikailag képesek vagyunk látni. De itt nem is arról volt szó, hogy el tudunk-e különíteni 1 µm²-nyi dolgokat, hanem hogy képesek vagyunk-e érzékelni.
Egy 23 µm-nyi kör területe 415 23 µm². Ha egy teljesen sötét felületen van egy 1 µm²-nyi fehér valami, aminek a fényerejét 1-nek vesszük, akkor a szemnek az egyetlen receptorában ez 1/415 = 0,2%-os fényerőt jelent. A monitorok, digitális képek jellemzően 16 millió színárnyalatot tudnak. Ez 256 különböző fényerősség mind a három színkomponensből (256*256*256 = 16 777 216). Itt a színátmeneteket már bőven folytonosnak látjuk. Valójában már kb. ennek kevesebb, mint felét is folytonosnak látjuk, nem tudjuk megkülönböztetni. Itt a nulla utáni legkisebb fényerő a maximumnak a 0,39%-a.
Nem, kizárt dolog, hogy valaki ezt érzékelje.
Fordítsuk meg a dolgot. Itt egy kép: [link]
Ez a kép abszolút fekete. Egyetlen pixel kivételével, aminek az rgb kódja: #050505, tehát öt árnyalattal világosabb, mint a háttér, azaz a monitor maximális fényerejének 1,9%-át adja.
Nos. A kép nálam kb. 7 cm széles. Ezt fél méterről nézve megfelel annak, mintha 8 cm-ről néznél egy 11,2 mm = 11 200 µm széles képet. Ennek a területe 125 440 000 µm². A kép 300*300 = 90 000 pixeles, tehát egy pixel kb. 1394 µm²-nyi, 8 cm-ről nézett felületnek felel meg. Ennek az egyetlen pixelnek akkora tehát fél méterről nézve a fényereje, mint 27 darab 1 µm²-es porszemnek, ami a monitor maximális fényerejével világít.
Ergo ha te képes vagy érzékelni egy 1 µm²-es tárgyat, akkor számodra már szinte vakít !fél méterről! nézve a belinkelt képen, hogy hol is van az az egyetlen világos pixel.
"Ez a kép abszolút fekete. Egyetlen pixel kivételével"
Én nem látok egy pixelt sem. Még a képet is felnagyítottam, de úgy sem láttam.
"tehát öt árnyalattal világosabb, mint a háttér, azaz a monitor maximális fényerejének 1,9%-át adja."
Ha nem fehér, akkor persze hogy nem fogom tudni meglátni. Ez nem úgy működik, hogy ez a képpont 20x világosabb mint a másik, ezért a kevésbé világosból 20x annyi kell, hogy úgy lássuk, mint a világosabb képpontot.
Ha közel fekete a képpont, akkor akár lehet 500x akkora, akkor sem fogom tudni meglátni. Ugyanis az egyes emberek nem ugyanúgy látják a színeket sem. Ami neked sötétszürke, azt én lehet hogy feketének látom. Lehet hogy te látod a képpontot, de én nem. Ugyanis ha két képen csak ilyen, a másikon meg csak olyan 1,9%-kal világosabb pixelből készült hátteret mutatnának, lehet akkor sem látnám a különbséget.
A szem egyetlen receptora egy 8 cm-ről nézett 415 µm² terület fényerejének átlagát tudja érzékelni. Ergo egy 1 µm² 100%-os fehér terület mellett egy 414 µm² teljesen sötét területet kell tenni. Így a receptor egy 0,2%-os fényerőt fog érzékelni.
Ha nagyítod a képet, akkor nem egy, hanem sok-sok receptor lát ekkora fényerőt a képen. Ha ezek együtt nem képesek érzékelni a kicsit magasabb fényerőt, akkor egy receptorral hogy érzékelhetnéd?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!