Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha az erdőből kiások egy...

Ha az erdőből kiások egy facsemetét és a kertembe ültetem, az lopásnak számít?

Figyelt kérdés

2015. júl. 8. 13:40
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Amúgy ez nem egyértelmű, mert gombát pl lehet szabadon szedni.
2015. júl. 16. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 2xSü ***** válasza:
9%

> Amúgy ez nem egyértelmű, mert gombát pl lehet szabadon szedni.


Attól függően egyértelmű, vagy sem, hogy az ember mennyire ássa bele magát a jogszabályokba. Itt egy jogi kérdésről van szó, amit természetesen a jogszabályok tárgyalnak.


Pl. itt a medvehagyma kapcsán egész jó összeszedték az ide vonatkozó törvényeket, rendeleteket: [link]


Ilyenek vannak benne, hogy:

„Erdei haszonvételnek minősül: ….a gomba, vadgyümölcs, virág, illetőleg gyógynövény gyűjtése”

„Az erdőgazdálkodó köteles tűrni – ha jogszabály másként nem rendelkezik – az egyéni szükségletet meg nem haladó gomba, vadgyümölcs, gyógynövény állami erdőben való gyűjtését.”

„Amennyiben jogszabály másképp nem rendelkezik, az egyéni szükségletnek személyenként és naponta legfeljebb

a) 2 kg gomba,

b) 2 kg vadgyümölcs,

c) 2 kg gyógynövény gyűjtése minősül.”

„Az egyéni szükségletre gyűjtött gomba, vadgyümölcs, illetőleg gyógynövény kereskedelmi forgalomba nem hozható.”

stb…


A törvények tehát külön rendelkeznek a gombaszedésről. Ettől még élő fát lopni nem lesz legális. Hogy mi megengedett, és mi törvénybe ütköző, az a törvényekből olvasható ki.

2015. júl. 17. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Köszi, nem tudtam. :)
2015. júl. 18. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

„Az erdőgazdálkodó köteles tűrni – ha jogszabály másként nem rendelkezik – az egyéni szükségletet meg nem haladó gomba, vadgyümölcs, gyógynövény állami erdőben való gyűjtését.”


Az utolsó tagmondat fontos.


Ha nem állami, hanem magánterületről van szó, akkor onnan egy levelet sem lehet elvinni, sőt rá se lehetne lépni a területre... (ha azt a tulajdonos nem engedi)

2015. júl. 18. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 2xSü ***** válasza:
5%

> > „…állami erdőben való gyűjtését.”

> Az utolsó tagmondat fontos.


Illetve még azt is hozzá kell tenni – amit nem idéztem be –, hogy ez nem vonatkozik a természetvédelmi területekre. Ott – ha állami tulajdonban is van az erdő – mindenféle tevékenység engedélyhez kötött, tehát egy természetvédelmi területen gombát sem szedhetsz előzetes engedély nélkül, még akkor sem, ha amúgy a gombafaj nem védett.

2015. júl. 18. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Tehát nem egyértelmű, hanem jogszerű a megállapítás. De kétlem, hogy valaki, aki gombázik 2 kg gombát pont le tudná mérni, hogy mennyi az, és amit leszedett nem is hiszem, hogy leméretik velük. Én is voltam már gombászni párszor és láttam, hogy mások több zsákkal hordják a gombát. Senki sem bűntette meg őket.


Kirándulásokon látom, hogy facsemeték, amiket ültetni kellett volna, kötözötten szét vannak szórva a földön kiszáradva. Akkor ezt az esetet jelenteni kellett volna hűtlen kezelés miatt?


Amikor a Gázsi kiment télen fát lopni és összeszedte a száraz gallyakat, majdnem egy ölnyi fát vitt haza, amit a földről szedett és nem a kitermeltből csórt el, akkor 50 000 re bűntették. Hogy dögöljön meg az a cigány télen? Szerintem ez a törvény szemétláda módon való alkalmazása volt, mert nem olyat tett magáévá, amit az erdőgazda használt volna, és nem törte azokat az ágakat, hanem a földről szedte össze és egyik sem volt vastagabb, mint a csuklója. Abból max 2 napig tudta volna fűteni 16fokra a házat.


Szóval jog ide - jog oda. Csak azt büntetik meg, akit rajta kapnak.

2015. júl. 19. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!