Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen vastag üveg elég a...

Milyen vastag üveg elég a vákuum megtartásához?

Figyelt kérdés

Tegyük fel hogy egy 1*1 méteres üvegablak egyik oldalán légköri nyomás, másik oldalán pedig vákuum van.

Mekkora minimális vastagságnál tuja ez az ablak megtartani a vákuumot?


2015. máj. 25. 19:31
 1/8 A kérdező kommentje:
Sokféle üveg is van ugyebár.
2015. máj. 25. 19:32
 2/8 anonim ***** válasza:
És a vákuum sem egyféle, ugyebár… Ha nagyon nagy vákuumot akarsz megtartani, akkor amúgy a dupla réteget javaslom: a nagyon nagy vákuumot csinálsz valahol, és azon belül egy kisebb helyen még nagyobbat.
2015. máj. 25. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Azt vedd alapul, hogy kb. 10 méter mély vízben van olyan nyomás a tengerszinti légnyomáshoz képest, mint a tengerszinti légnyomás a teljes vákuumhoz képest. Tehát mint mondjuk egy akvapark 10 méter mély vízben lévő bemutató ablaka. (Bár arra rászámolnak biztonsági tartalékot, és elég nagy felületűek is, meg nincsenek is olyan mélyen talán, de viszonyításnak jó.)


Vagy az űrhajók, űrállomások ablakának vastagsága is válasz lehet, bár erre hirtelen elég ellentmondó adatokat találtam.

2015. máj. 25. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Néhány mm, nagyon maximum 1 cm vastag a szokásos.
2015. máj. 26. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:

"Néhány mm, nagyon maximum 1 cm vastag a szokásos."

Egy négyzetméterhez? Hmmm.

105 kPa, az 105.000 N / m2, vagyis tíz és fél tonnának megfelelő nyomás.

Sokkal vastagabb speciális üveg kell ide. Ha nem az űrkörülmények kemény mínuszait kell elviselnie, akkor meg nem is üveg a jó megoldás.

Ha jól tudom, az osakai tengeri akvárium nagymedencéjében polikarbon falak vannak, 25 cm vastag.

2015. máj. 26. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ja bocs, nem olvastam a méreteket. A vákuumkamrák szokásos ablakaira gondoltam.
2015. máj. 26. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Én is az űrhajó ablakára gondoltam, és ugye bár ott teljes vákuum van. A kérdést én is pont ezért tettem fel hogy most miért is elég az űrhajó ablakának pár mm és az akváriumnak meg miért kell több cm. Lehet hogy az űrhajók ablaka valami speciális vákuum antifeszítő anyag megerősítést kap.
2015. máj. 28. 03:43
 8/8 Wadmalac ***** válasza:
Az űrhajók ablakai is minimum centiméter vastag, több rétegű edzett üvegből vannak, a nyomás mellett vibrációt, hőterhelést is el kell viselniük. És elég kis felületűek.
2015. máj. 28. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!