Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges hordozórakéta...

Lehetséges hordozórakéta nélkül elhagyni a légkört?

Figyelt kérdés
Tegyük fel hogy egy speciálisan felépített szuperszónikus repülőgép, egy egyenes vonalú röppályán gyorsít, majd amikor eléri a csúcssebességét, meredeken emelkedni kezd. A légsűrűség változása miatti tolóerő csökkenést fokozatosan rakéta meghajtással pótolná. Elméletileg lehetséges ilyen módon legalább földközeli pályára állítani egy repülőt? Ha a tömege körübelül akkora mint egy hagyományos űrsiklónak, kb. mekkora kezdősebesség és emelkedési szög lenne szükséges/optimális?
2015. máj. 22. 18:28
 1/4 anonim ***** válasza:
Az a nagy előnye a hordozórakétának, mondjuk egy ilyen katapulthoz képest, hogy sokkal kisebb G terhelést kell elviselni közben a műszereknek (meg az utasoknak).
2015. máj. 22. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

Tudtommal szuperszonikus gépek olyan 25 km magasra jutottak fel, a Blackbird 3500 km/h sebességet ért el.

A föld körüli pályához 7,9 km/s sebesség kellene, ami több mint 28000 km/h.

Az X-15 rakéta hajtóművel 100 km magasságig jutott és a csúcs sebessége több mint 7000 km/h volt.

2015. máj. 23. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Elvileg két módon lehet Föld körüli pályára állni.

1. Állandó meghajtással, kis sebességgel,

2. Nagy tolóerővel rövid idő alatt felgyorsulva szökési sebességre.


Jelenleg a második módot használják, mert az elsőhöz annyi üzemanyagra lenne szükség, aminek a tömege fogja azt lehetetlenné tenni. Tehát az üzemanyag nem tudna annyi tolóerőt biztosítani, ami akár csak magát az üzemanyagot a megfelelő magasságra vinné. Szóval a fő gond, hogy a jelenleg használatos üzemanyagok tömeg-energia aránya kevés hozzá.

Nem tudom a konkrét számokat, de mondjuk ilyen módon fel akarnál juttatni egy 1 tonnás gépet. Megrakod a megfelelő mennyiségű üzemanyaggal, és kiderül, hogy már 50 tonnás. Újra kiszámolod az 50 tonnához a szükséges üzemanyagot, ami viszont újabb 50 tonnát nyom. Ördögi kör. Ezért inkább azt csinálják, hogy igen nagy, aránylag rövid idejű meghajtással felgyorsítják a járművet szökési sebességre, és a többit a természetre bízzák.

Érdekes megnézni egy hordozórakétát, hogy mennyit tesz ki az üzemanyag és mennyi a hasznos teher. És még így is el kell dobálni a rakéta egy részét gyorsítás közben, hogy csökkentsék a tömeget. Amíg nincs hatékonyabb meghajtás ill. üzemanyag, addig sajnos ez marad. Legalábbis földkörüli pályára álláshoz.

2015. máj. 23. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Szerintem az ilyen gépeket nevezik SSTO űrrepülőknek. Itt olvashatsz róluk bővebben, szó esik arról is, hogy miért nehéz dió ilyen gépeket tervezni(azt hiszem nincs is működő példány): [link]
2015. máj. 23. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!