Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a mangán hatása az acél...

Mi a mangán hatása az acél keménységére és miért?

Figyelt kérdés
azt megtudtam, hogy növeli de miért? :-/

2015. ápr. 26. 13:59
 1/6 anonim ***** válasza:
4%

Normál állapotban növeli a szakítószilárdságot. Edzett állapotban jelentősen fokozza a karbon keménységet meghatározó hatását.

Viszonylag gyenge karbidképző.

Atom átmérője közel áll a vashoz, de attól eltérő. Tehát szubsztitúciós ötvöző, a vas kristályrácsába beépül, de ad egy feszültséget a rácsnak, ami az alakváltozást gátolja.

2015. ápr. 26. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

köszi!

és ez mennyire biztos? (nem kérdőjelezem meg a tudásod, csak jó ha tudom mennyire biztos :-) )

2015. ápr. 26. 17:05
 3/6 anonim ***** válasza:
0%

Annyira biztos, mint a Dr Zorkóczy féle fémtankönyv.

E forrás szerint az atom átmérők:

Mn = 265 - 230 pikométer [ 10^-12 m ]

Fe = 265 - 230 pm

Más forrás szerint:

Mn = 270 pm

Fe = 252 pm

Persze az atom nem billiárdgolyó, mérete erősen függ a mérés körülményeitől.

Tulajdonképpen az edzett keménység, vagy a normál szakítószilárdság érdekel?

2015. ápr. 26. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

az edzett keménység :-)

tehát, hogyha az acélhoz mangán-t adunk akkor az tudomásom szerint növeli a keménységet edzéskor. Csak azt nem találtam sehol, hogy miért... de az első válasz ezt tartalmazza, ha jól gondolom :-) ?!?

2015. ápr. 26. 19:13
 5/6 anonim ***** válasza:
0%

Hőkezelő üzemben sokszor kellett az új dolgozóknak elmagyaráznom az acélötvözők működését. Ilyenkor rajzoltam:

[link]


A csatársort az intersztícios ötvözők, karbon, nitrogén, bór alkotják, ők rúgnak kapura, minél többet, annál keményebb lesz az acél.

A többiek csak ritkán rúgnak kapura, inkább a csatároknak passzolnak.

Az összes ötvöző csökkenti a kritikus lehűtési sebességet, azaz javítja az acél edzhetőségét, kivéve a kobaltot.

A kén igyekszik lekötni a mangánt:

FeS + Mn = MnS +Fe

A karbidképzés egy másik fejezet. Leegyszerűsítve így néz ki a dolog.

Megemlítem a megnövelt folyáshatárú acélokat. Ezek 0,8 - 1,0 % mangánnal ötvözöttek, de szén kevés van bennük. Nem edzhetőek, de hegeszteni lehet ezeket, és igen szilárdak.

2015. ápr. 26. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi szépen, alighanem így már kiigazodok :-D
2015. máj. 2. 14:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!