Miért a Harvard a világ legjobb egyeteme? Miben többi, mint a többi?
Semmibe ráadásul nem a legjobb...
Elárulom, hogy műszaki szférába vadásszák a magyar egyetemeket, de ezt nem nagyon reklámozzák (bár itt is a legjobbak érvényesülnek)
A világ legjobb egyeteme címet sokan osztogatják.
Te is csinálhatsz egy "a világ legjobb egyetemei" listát és azt sorolhatsz előre akit csak szeretnél.
Azért legyen egy előre meghatározott rendszered ami szerint pontozol és értékelsz.
Kb. ez a különbség az egyes listák között. Általában azért a listánál megtalálhatod azt is, hogy miért a legjobb a legjobb, miszerint értékeltek.
Szóval a válasz, ez minden esetben (listán) más miatt van.
A tanulók által elért eredmények alapján még egyetem előtt, vagy éppen a tanárok tudományos munkássága alapján.
A műszaki egyetemisták pedig maradjanak abban a hitben, amit az 1. válaszoló írt. Rajtuk nem lehet segíteni. Örökmondásuk: "A műszaki képzés Magyarországon a legjobb." :D
Többféle rangsor létezik. Vannak objektív mutatókon alapuló kiválósági listák, és vannak szubjektív közvéleménykutatáson alapuló listák.
A Harvard, Yale, Stanford, MIT, Oxford, Cambidge, Berkeley, Princeton mindig az eleje felé szokott lenni, bármelyik módszerről legyen is szó.
A következő szempontok a leglényegesebbek a legtöbb objektív értékelésben:
-- a professzori kar egy főre jutó, vagy összesített tudományos teljesítménye az utolsó 1-2-5-10 évben, nemzetközi folyóiratcikkeik kumulált impact factorában kifejezve.
-- a professzori kar tudományos munkásságának nemzetközi visszhangja az utolsó 1-2-5-10 év idézettségeiben kifejezve.
-- a professzori kar tagjainak utolsó 1-2-5-10 évre vonatkozó Hirsch-indexe.
-- a tárgyévben vagy az utolsó 1-2-5-10 évben végzett PhD-k tudományos eredményessége egy főre jutó impact factorban.
-- a tárgyévben vagy az utolsó 1-2-5-10 évben végzett PhD-k tudományos munkásságának nemzetközi visszhangja egy főre jutó idézettségben kifejezve.
Nem a világ legjobb (bár a legjobbak között van), hanem a LEGHÍRESEBB. Miért? Az amerikai filmek miatt.
Ott van pl az angol Cambridge stb...
Hát inkább az nem mindegy, hogy az a tudós, mint ember és mint pedagógus milyen. Mert ezen a szinten nem tananyagot, hanem szemléletet tanul az ember. A tananyagot maga ismeri meg.
Számos olyan Nobel díjas tudós van, akitől gyakorlatilag semmit se lehet tanulni, mert nem adja át az ismereteit, és számos olyan, aki maga csinál valakiből Nobel díjast. Ezen a szinten minden azon múlik, milyen szemlélettel közelíti az ember a problémát.
Amit Einstein tudott, látott, azt más is tudta, látta. Csak Einstein észre is vette azt, amit más nem. Az addig össze nem hozott összefüggést két látszólag független esemény között.
A Harward nem attól jobb, hogy kiválóbb oktatói vannak. Valóban a BME is fel tud mutatni akár nagyobb kvalitásokat is. Csakhogy a Harward és a BME szemlélet között a különbség ég és föld. Mert az objektum nem tud létezni a környezetétől függetlenül. És a BME mint objektum környezete annyira pocsék, hogy ez a BME belsejében is jelen van. A hallgató meg észrevétlenül elsajátítja. Sajnos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!