Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik gyorsabb, erősebb...

Melyik gyorsabb, erősebb baktériumölő? A jód, a klór, a kén, a réz, a só, vagy az etil-alkohol (közel 100%-os)?

Figyelt kérdés
2015. febr. 26. 12:38
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Illetve még a felsorolásba raknám a cukrot és a mézet is.
2015. febr. 26. 12:41
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Jód, klór,, só, etil erre tippelek legalábbis amit a.fertőtlenítő szerekről tanultam üzemi első segély tanfolyamon.
2015. febr. 26. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
A halogének közül (fluor, klór, bróm, jód, asztácium) az a reaktívabb (ebből következően jobb baktériumölő), amelyik a periódusos rendszerben "magasabban van" (kisebb a periódusszáma), tehát a listádból a klór. Egy anyag általában minél mérgezőbb, annál jobb antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, tehát bár se a rezet, a ként vagy a sót nem jó nagyüzemben zabálni, a klórral vagy a tiszta etil-alkohollal nehéz összehasonlítani őket. A kérdésedre a válasz a klór, mert agresszíven megtámad mindent, amit tud,de már nagyon kis mennyiség is tüdővizenyőt okozhat és kárt tehet a céltárgyban. Viszont alkoholt használnak fertőtlenítő folyadékokban elég nagy sikerrel, és az előállítása is olcsó.
2015. febr. 26. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Tehát a 100%-os etil-alkohol gyengébb fertőtlenítőszer, mint a színtiszta klór?
2015. febr. 26. 21:06
 5/11 A kérdező kommentje:
Esetleg a metil-alkohol erősebb?
2015. febr. 26. 21:07
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen, a klór erősebb fertőtlenítő, mint az etil-alkohol, de nagyon veszélyes. 100%-os etil-alkohol kevésbé hatékony, mint az etil-alkohol 60-90%-os vizes oldata, mivel a működéséhez kevés vízre szükség van, de 50% alatt már nagyon lecsökken a hatékonysága. A metil-alkohol gyengébb fertőtlenítőszer, mint az etanol. Érdemes még az izopropil-alkoholt is megemlíteni, azt is kb. 70%-osan alkalmazzák és hasonló hatékonyságú, mint az etanol.
2015. febr. 28. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
75%
Száj fertőtlenítés céljából a só is hatásosabb, mint az etil.
2015. febr. 28. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
Én nem vagyok kémikus, sem méhész, de talán ez is hasznos információ lesz, és negatív kritikát is szívesen fogadok a fejlődésem érdekében. Említetted a mézet is. Nyilván nem olyan erős mint a klór vagy az etil-alkohol. Azonban szintén a méhek állítják elő a propoliszt, amit többnyire tinktúra formában lehet kapni. Ezt a méhek a kaptárjuk fertőtlenítésére használják. Nagyon tömény, ezért az emberi szervezet napi 10-20 mg-t visel el, és azt is érdemes belsőleg, teával, vagy vízzel hígítani. Légúti fertőzés, húgyutak gyulladása, máj gyulladás, hepatitisz, prosztatagyulladás, szívizom gyulladás esetén hasznos. Izületi gyulladások ellen is hasznos, mert növeli a véráramlást az izmokban, így csökkentve a fáradékonyságot és az izomlázat. Enyhíti a klimax okozta fejfájást, a fülzúgást, az idegi kimerültséget, az álmatlanságot, a fogfájást és a fogínygyulladást. Ezek mellett az alkohol és nikotin okozta mérgezés esetén is méregtelenít. Talán még másnaposság ellen is hasznos, vagy azoknak akik leszokóban vannak a cigiről.
2015. márc. 1. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
És ezt a propoliszt be lehet valahogy szerezni házilag? Esetleg használni lehetne gyógyszerkészítményekben is?
2015. márc. 1. 16:09
 10/11 anonim ***** válasza:

A kérdés túl általános ahhoz, hogy korrektül meg lehessen válaszolni. Tárgyak felületét akarod fertőtleníteni? Vagy a fürdővizedet? Vagy élő bőrfelszínt a kezeden? Vagy a nyelveden?

Na ehhez képest más és más az ajánlott fertőtlenítőszer.


Az etilalkohol 70%-os oldatát alkalmazzák fertőtlenítésre, mert az a legjobb hígítás, de nem jó fertőtlenítő szer az alkohol.

A klór viszonylag alacsony koncentrációban széles hatásspektrummal rendelkezik, jó a vírusok, a baktériumok és a gombák ellen is. (Az ivóvizet meg is ihatod - klórozás után, olyan kevés klór is hatékony.)

A jód már jóval magasabb koncentrációban hatásos, leginkább felületfertőtlenítésre alkalmazzák.

A réz a gombák és baktériumok ellen hatásos leginkább, nehézfémsó, a fehérjéket kicsapja.

A kén leginkább a gombák ellen hatásos.

A méz amiatt csíramentes, mert olyan magas a cukortartalma és emiatt az ozmózisnyomása, hogy nem tudnak benne szaporodni a baktériumok. (Valamint van benne minimális nátrium benzoát, amit a méhek tesznek bele - a propoliszban sok van...) De a méz nem fertőtlenítő szer!

Általánosságban a cukoroldatokról elmondható, hogy az 50 tömeg %-nál töményebbekben nem szaporodnak a gombák és a baktériumok a nagy ozmózisnyomás miatt. De nem fertőtlenítő szerek. Hasonlóan az aszalt gyümölcshöz. Magas a cukortartalmuk, alacsony a víztartalmuk. Emiatt nem penészednek meg. De ha kiteszed őket a ködös ablakpárkányra, hamar bepenészedhetnek... mert önmaguk nem fertőtlenítő szerek...

2015. márc. 2. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!