Melyik gyorsabb, erősebb baktériumölő? A jód, a klór, a kén, a réz, a só, vagy az etil-alkohol (közel 100%-os)?
A kérdés túl általános ahhoz, hogy korrektül meg lehessen válaszolni. Tárgyak felületét akarod fertőtleníteni? Vagy a fürdővizedet? Vagy élő bőrfelszínt a kezeden? Vagy a nyelveden?
Na ehhez képest más és más az ajánlott fertőtlenítőszer.
Az etilalkohol 70%-os oldatát alkalmazzák fertőtlenítésre, mert az a legjobb hígítás, de nem jó fertőtlenítő szer az alkohol.
A klór viszonylag alacsony koncentrációban széles hatásspektrummal rendelkezik, jó a vírusok, a baktériumok és a gombák ellen is. (Az ivóvizet meg is ihatod - klórozás után, olyan kevés klór is hatékony.)
A jód már jóval magasabb koncentrációban hatásos, leginkább felületfertőtlenítésre alkalmazzák.
A réz a gombák és baktériumok ellen hatásos leginkább, nehézfémsó, a fehérjéket kicsapja.
A kén leginkább a gombák ellen hatásos.
A méz amiatt csíramentes, mert olyan magas a cukortartalma és emiatt az ozmózisnyomása, hogy nem tudnak benne szaporodni a baktériumok. (Valamint van benne minimális nátrium benzoát, amit a méhek tesznek bele - a propoliszban sok van...) De a méz nem fertőtlenítő szer!
Általánosságban a cukoroldatokról elmondható, hogy az 50 tömeg %-nál töményebbekben nem szaporodnak a gombák és a baktériumok a nagy ozmózisnyomás miatt. De nem fertőtlenítő szerek. Hasonlóan az aszalt gyümölcshöz. Magas a cukortartalmuk, alacsony a víztartalmuk. Emiatt nem penészednek meg. De ha kiteszed őket a ködös ablakpárkányra, hamar bepenészedhetnek... mert önmaguk nem fertőtlenítő szerek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!