Ha a savak oxidáló hatásúak, akkor a lúgok milyenek?
Egy sav nem attól lesz sav, mert oxidációra képes!!! Többféle definíciója van a savaknak (és bázisoknak), amit középiskolákban használnak, az a Broensted-féle sav-bázis elmélet. E szerint savnak nevezzük azokat az anyagokat, amelyek proton leadásra képesek. (A tágabb Lewis-féle elmélet szerint a savak elektronpár felvevők). Ezzel szemben az oxidálószerek elektron felvételére képesek. Ebből is látszik, hogy a kettőnek (általában) semmi köze nincs egymáshoz. (A Lewis-féle esetben az elektronpár felvétele alapvetően eltér az elektronfelvételétől).
A savak között vannak olyanok, amelyek egyben oxidálószerek is. A két legfontosabb oxidáló sav a salétromsav és a kénsav. Ugyanakkor például a sósav (bár saverőssége az előző kettőéhez hasonló) nem oxidáló hatású.
Azt még megjegyezném, hogy a savak által leadott protonok részt vehetnek reakciókban oxidálószerként viszonylag erős redukálószerekkel társulva. Például ez történik a cink (vagy a vas) sósavban történő oldódásakor. A teljes egyenlet.
Zn + 2 HCl -> ZnCl2 + H2
Ami valójában történik, az az ionegyenletből derül ki:
Zn + 2 H+ -> Zn2+ + H2
Tehát a sósavnak itt semmi köze a redoxreakcióhoz, pusztán a hidrogénionokat biztosítja, bármely anyaggal, ami megfelelő hidrogénion koncentrációt biztosít (és nem passziválj a cinket) végbemegy a reakció.
A fentiek miatt általában a lúgok sem redukáló hatásúak, persze biztosan lehet olyat mondani, ami igen (nekem most nem jut eszembe kifejezetten redukáló hatású lúg).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!