Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hőmérséklet mérésénél mi a...

Hőmérséklet mérésénél mi a különbség a beállási idő, és a mérési idő között? Miért nem egyeznek meg?

Figyelt kérdés
2015. febr. 19. 20:08
 1/4 anonim ***** válasza:

"A mérés során a hőmérő érzékelője és a vizsgált rendszer között termikus kölcsönhatás alakul ki, hiszen kezdetben eltérő hőmérsékletűek. A kölcsönhatás során hőátadás történik, amely egészen addig tart, amíg ki nem alakul a hőmérséklet kiegyenlítődés. Ez az idő a hőmérő beállási ideje. A hőmérséklet kiegyenlítődés

során lényeges, hogy a hőmérő ne változtassa meg a vizsgált rendszer termikus állapotát, illetve a beállási idő kisebb legyen a mérési időnél."

Mert ha nem akkor azt jelenti hogy még nem állt be a termikus egyensúly..


Forrás:ftp://witch.pmmf.hu:2001/Tanszeki_anyagok/Kornyezetmernoki%20Tanszek/Oktatok/Dolgosne%20Kova%ADcs%20Anita/Altalanos_kemia_praktikum/online/07/07.htm

2015. febr. 19. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

"A kölcsönhatás során hőátadás történik, amely egészen addig tart, amíg ki nem alakul a hőmérséklet kiegyenlítődés. Ez az idő a hőmérő beállási ideje."


Igen, és ez a mérési idő is. A hőmérő azalatt az idő alatt méri meg a külső hőmérsékletet, amíg felveszi annak a hőmérsékletét. Legalábbis folyadékhőmérőknél.

2015. febr. 19. 21:08
 3/4 anonim ***** válasza:
nem egészen, a mérési idő szerintem leginkább digitális hőmérőknél lényeges, mert akkor idő kell míg feldolgozza az adatot, illetve még ha nagyon szőrszálhasogatóak akarunk lenni, akkor mérési időbe beletartozhat a teljes mérés, amíg a hőmérőt beledugod a mérendő anyagba, beáll majd leolvasod
2015. febr. 19. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Silber ***** válasza:

A könnyebb értelmezhetőség kedvéért:

[link]


T(t) a hőmérő hőmérséklete, amely annak függvényében változik, minél tovább érintkezik azzal a közeggel, amelynek hőmérsékletét meg kívánjuk mérni.


A beállási idő az ahhoz szükséges minimális idő, hogy a hőmérő és a közeg hőmérséklete kiegyenlítődjön.

A mérési idő az az idő, amelyet a mérésre fordítunk. Optimális esetben ez tartalmazza a beállási időt, és egy plusz intervallumot ahol ellenőrizni tudjuk, hogy tovább már nem változik a hőmérő által adott jel (tehát kiegyenlítődtek a hőmérsékletek).


Elméletben a beállási idő megegyezhetne a mérési idővel is, de ez olyan mint a tőzsdézés... Akkor még nem fogod tudni, hogy az egyensúlyi állapotot sikerült megmérned, vagy csak az emelkedő szakasz egy pontját.

2015. febr. 19. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!