Ha a magas hőmérséklet fertőtlenítő hatású, akkor az alacsony miért nem?
Az ember is meghal, mert a jégkristályok a sejteket teljesen szétroncsolják. Ha ebből indulunk ki, akkor a jégkristályoknak a baktériumok testét is szét kéne roncsolniuk. Hiszen a baktériumban is van legalább annyi víz, mint a mi sejtjeinkben. És ha a mi sejtjeink is akkora mértékben roncsolódnak, hogy végleg elpusztulnak, akkor a baktériumoknak is roncsolódniuk kellene, és el kéne pusztulniuk, ha megfagynak. Mégsem így történik. Mi az, ami megvédi ezeket a kórokozókat, a teljes haláltól? Vagy talán roncsolódnak, csak utána képesek ekkora mértékű önregenerálásra? Ha igen, akkor a mi sejtjeink miért nem képesek regenerálódni? Mi az, ami megakadályozza őket ebben?
Köszönöm a válaszokat!
A dolgok - élő és élettelen egyaránt - azért mennek tönkre, mert a szerkezetük oly módon változik, hogy már nem képes betölteni a funkciójukat.
A szerkezet változhat külső hatásoktól (kés, lövedék vagy becsapódás keltette erő), de változhat attól is, hogy magában az anyagban rendezetlenül mozognak az alkotóelemek. Ennek a rendezetlen mozgásnak a mércéje a hőmérséklet, ami minél magasabb, annál inkább szét tudja zilálni a funkcióhoz szükséges rendet.
Ez alapján az a természetes, hogy a magas hőmérséklet roncsol, az alacsony pedig tartósít. Hogy ez pár rendszerben még sincs így, az két dolog miatt van:
1. Különböző anyagoknak eltérő a hőtágulásuk, ami miatt nagy hőmérséklet változás feszültségeket kelt az anyagban.
2. A hőmérséklet változás során a halmazállapot is változhat, ami önmagában tönkre tudja tenni a rendszert.
A víz különösen extrém példa, mivel ha jól tudom, ez az egyetlen anyag, ami a hőmérséklet esésével, a kristályosodás során tágulni képes. A többi kristályos anyag fagyás után is összemegy. Ez különösen nagy hőtágulási feszültség a környezethez képest, plusz ott van maga a kristályosodás.
Hogy mégis vannak élőlények, amiket 0 kelvinről fel lehet olvasztani, az két dolognak köszönhető:
Rugalmas a szerkezetük, így jól bírják a feszültségeket.
Olyan kémiai anyagok vannak bennük, ami gátolja a kristályosodást. Ezeket kiroprotektív anyagoknak hívják, és mi is használjuk őket, pl. transzplantálandó szervek tartósítására. Amennyire tudom, a dimetil-szulfoxid perfúzióval védik az átültetendő képleteket.
A medveállatka még azért is előnyös helyzetben van, mert kicsi, és az őt összetartó erők a testméretéhez képest lényegesen nagyobbak. A "tönkretevő" hatások pedig általában a testmérettel arányosak. Kvázi minél nagyobb vagy, annál több ártalom találhat el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!