Egy élőlény élete miért véges? Miért nem lehet olyan élőlényt kitenyészteni, mely a genetikájából adódóan sosem hal meg normális körülmények között?
Gondolom a kérdés a DNS-sel függ össze, így a kérdés máshogy feltéve: Miért nem lehet olyan DNS-t alkotni, mely azt diktálja a sejteknek, hogy újítsák meg magukat örökkön-örökké, vagy hogy ne öregedjenek el?
Abban is biztos vagyok, hogy örökké élő sejtek nem létezhetnek, és olyan sem létezhet, hogy egy test sejtjei a végtelenségig megújuljanak. De mégis, valami biológiai oka mégiscsak kell legyen, hogy ez így van. A tudomány a jelenlegi álláspont szerint hogy vélekedik erről?
szted van olyan élólény aki örökké szeretne élni?
Szted az élet az valami jó dolog?
Tudomány?:is sokszor Istenhez folyamodik végül.
Vannak olyan élőlények, amelyek nem öregednek ("biológiailag hallhatatlanok"). Ez nem azt jelenti, hogy sohasem pusztulnak el, hanem azt, hogy a halálozási rátájuk az életkortól független (a vizsgálatok alapján). Ilyenek például a Hydra nemzetség tagjai.
Emellett van olyan medúzafaj is, ami képes a fiatalabb (polip) formájába visszaalakulni, azaz képes regenerálni az ifjúkori szöveteit.
Nagyon érdekes a téma, és "látszólag" nem lenne akadálya. Leginkább az látszik az evolúciós oknak, hogy hatékonyabb az életnek úgy fennmaradni, hogy folyamatosan új generációk születnek, új tulajdonságokkal, a régiek pedig meghalnak. (ne felejtsük, az egész az egész evolúciós fejlődést is a szaporodás közbeni génkeveredés/részben hibás génmásolás üzemelteti.) De a pontos mechanizmus nem ismert.
Jelenleg az öregedés pontos biológiai oka ismeretlen. Az öregedés mértéke jelentősen változik a különböző fajok között, és ez legnagyobbrészt genetikai alapú. Sikerült bizonyítani kísérleti állatokon (egereken vagy gyümölcslegyeken), hogy legalábbis egyes gének manipulálásával jelentősen növelhető az élettartam.
Amikor öregszel, a test megúkulási képessége ér el a végére.
A kromoszómák "halálát" az okozza, hogy egy idő után nem képesek adatvesztés nélkül tovább másolni. Alapesetben a DNS-szálak végein nukleotidláncok találhatók, amiknek a neve telomer.
A DNS másolása során a végekből valamennyi "elkopik", de amíg ez csak a telomerek hosszát befolyásolja, addig a lényeges genetikai információ nem sérül. Amikor azonban a telomerek "elfogynak", akkor a DNS képtelenné válik a továbbakban új életképes másolatokat létrehozni.
Például egy sejt esetében nem lesz többé képes az osztódásra (pontosabban: az osztódásból már csak működésképtelen sejtek születnek).
Tudósok, pl. Ronald A. DePinho, kysérleteztek azzal, hogy mi történik, ha ezeket manipulálják.
Az egyik lehetséges probléma a rák veszélye. A rákot lényegében az okozza, hogy a daganatos sejtek kontroll nélkül túlszaporodnak - pont a probléma fordítottja. Nyilvánvaló, hogy a sejthalálnak is megvan a maga szerepe, de a részletek még mindig nincsenek teljesen felderítve.
Persze ez csak két lehetséges hipotézis volt, amit említettem. Más lehetséges okok, amiket az öregedésért okoltak például:
autoimmun antitestek; az mTOR protein; "természetes" DNS károsodás és/vagy mutáció; oxigén-szabadgyökök; valószínűségen alapuló DNS-másolási hibafelhalmozódás; stb.
Érdekes lehet esetleg elolvasni, hogy a DNS milyen módszerekkel képes "kijavítani" magát, és hogy miért van ez az adott szinten:
Rövid leszek: gondolj bele, ha az élőlények kezdettől fogva halhatatlanok lettek volna, most létezne emberiség?
Olyan DNS-t alkotni meg még nem képes a tudomány.
"Abban is biztos vagyok, hogy örökké élő sejtek nem létezhetnek, és olyan sem létezhet, hogy egy test sejtjei a végtelenségig megújuljanak."
Egysejtűek elég jól nyomják ezt.
A sejtjeink hasonlóan épülnek fel, mint az egysejtűeké - de sok-sok olyan szabályozó mechanizmus van még pluszban bennük, ami arra szolgál, hogy megelőzze a mértéktelen szaporodást (a rákot).
Ezért nem halandók (legalábbis nem öregszenek) az egysejtűek, és ezért öregszünk mi.
De az őssejtjeid neked is ugyanolyanok, tehát neked is van ilyen sejted!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!