Az emberi szervezet hogyan tud védettséged szerezni bizonyos baktériumok, vírusok ellen?
Sem a baktériumok sem a vírusok nem fertőznek szándékosan. Bennünk vannak, sodródnak, aztán ha egy sejttel (vagyis megfelelő anyaggal) találkoznak, akkor ha minden jól megy, reakcióba lépnek velük. Tulajdonképpen olyan makromolekuláknak is felfoghatjuk őket, melyek bizonyos anyagokkal érintkezve/reakcióba lépve, reprodukálják önmagukat.
Ez esetben a szervezet hogyan tud védettséget szerezni egy betegség ellen?
Mondjuk legyen az influenza példának. Ha megkapja valaki, megbetegszik. Na de ha másodszorra is megkapja közvetlenül a fertőzés után, már alig lesz tőle beteg. Miért? A szervezetben továbbra is ugyanazok a kémiai folyamatok mennek végbe. Ugyanaz a fertőző makromolekula (vírus) jut a szervezetbe, és ugyanazok a makromolekulák (immunsejtek) vannak bennünk (a vírus esetleges mutációjától tekintsünk el).
Ha minden ugyan az, akkor mi az, amiért a második alkalommal a bennünk lévő molekulák gyorsabban tudják elpusztítani a minket ért idegen molekulákat (vírusokat)? Mi az, ami matt másodszorra gyorsabban lépnek reakcióba velük? És fél év elteltével miért veszítik el ezt a képességüket a bennünk lévő immunsejtek?
Hiszen ha összeöntünk két egymással reagálni képes anyagot, akkor egymással reakcióba fognak lépni. A szervezetben lévő kémiai anyagok miért vesztik el ezt a képességüket fél év elteltével még akkor is, ha a vírus esetleg ezalatt egyáltalán nem mutálódott, tehát ugyanaz a két molekula (vírus és immunsejt) találkozik?
Köszönöm a válaszokat!
Kérlek mondd, mik a tények?
(Az utolsó megjegyzésemet nem azért mondtam, mert éppen rá akartam cáfolni, vagy tagadni akartam az egyik kijelentésed, vagy bárki másét. Egyszerűen csak tény, amit ha rosszul tudok, kijavíthatsz.)
Az a baj, hogy alapvetően butaságokat mondasz. Pontosabban a tudomány (jelen esetben az immunológia) jelenlegi állásának baromira nem megfelelő dolgokat állítasz be tényként.
"Nem, nem észleli. A rendszer nem észlel semmit. A bennünk lévő immunsejtek azok, amelyek teljesen véletlenül érintkeznek, és kölcsönhatásba lépnek velük. "
"A "védősejtjeink" (nevezzük ezentúl így őket) nem tudják, hogy az adott anyag ellenség, vagy barát. Nem érdekli őket, hogy méreg, baktérium, vagy vírus az adott nemodaillő anyag. Egyszerűen érintkeznek, és reakcióba lépnek velük."
Ezek pl. így nem igazak. Azonban a téma túl nagy ahhoz, hogy itt megvitassuk.
Javaslom pl. ezt a könyvet:
"Ezek pl. így nem igazak."
Rendben, akkor kijavítom magam.
A "védősejtjeink" (nevezzük ezentúl így őket) tudják, hogy az adott anyag ellenség-e, vagy barát. Érdekli őket, hogy méreg, baktérium, vagy vírus az adott nemodaillő anyag. Szándékosan érintkeznek, és lépnek velük reakcióba.
Tessék, remélem így megfelel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!