Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A botox hogyan, és miért...

A botox hogyan, és miért képes 0, 002 mikrogramm mennyiségben is ölni?

Figyelt kérdés

[link]


1.)

Leállítja az acetilkolin nevű vegyület (vagy neurotranszmitter, vagy micsoda) kiválasztását. Ilyen iszonytatóan kevés mennyiség, hogyan képes egy komplett emberi szervezetet tönkre tenni? Szó szerint néhány ezer molekula hogyan képes megállítani több milliárd acetilkolin molekula termelődését?


2.)

És ha sikerül is megállítania, akkor ettől még miért halunk meg? Persze, az izmok alapfeltétele. De azért elég hihetetlen, hogy egyetlen vegyület hiányzása ekkora gondot, halált okozzon. Egyáltalán ez a vegyület nem helyettesíthető valami mással? És ha nem is helyettesíthető, attól még nem kéne meghalnunk, ha nem tudjuk mozgatni a végtagjainkat. Nem értem, izomsorvadás helyett miért a halál követezik be?


3.)

Ha a botox ilyen veszélyes, akkor a szépségipar miért használja fel? És egyáltalán mekkora mennyiségben használja, hogy csak néhány négyzetcentiméter területen fejtse ki a hatását? Ehhez tényleg csak 1-2 db molekulára lenne szükség, de az eléggé lehetetlen lenne, hogy valaki ilyen kis mennyiséget injekciós tűvel be tudjon bárhova is juttatni. Illetve ilyen kis mennyiségeknél könnyű elmérni az adagot, nem igaz, hogy nemvolt még olyan, hogy lebénult emiatt valakinek az egész arca.


2015. jan. 29. 18:44
1 2
 11/14 Csicsky ***** válasza:

Akkor próbáljuk meg tisztázni, hogy hány molekuláról is van szó:


0,002 μg = 0,002*10⁻⁶ g = 2*10⁻⁹ g

Ehhez elsősorban tudni kell a kérdéses botox molekulatömegét. Ezt nem tudjuk, de ha abból indulunk ki, hogy valószínűleg lényegesen nem különbözik a Botulinum toxin nevű botox-tól, akkor alapul vehetjük ennek a molekulatömegét, vagyis:


M(Botulinum toxin) = 147 336,839 g/mol


147 336 g ………………6,022*10²³ molekula

2*10⁻⁹ g……………… x darab molekula


x = 2*10⁻⁹*6,022*10²³/147 336 ≈ 81 700 000 molekula, vagyis kb. 82 millió molekuláról van szó (már amennyiben a molekulatömege nagyjából annyi, mint a fenti botox-nak).


Adatforrás: [link]

2015. jan. 30. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Csicsky ***** válasza:

Valami miatt nem írta ki rendesen. Helyesen:


147 336 g ………………6,022*10^23 molekula

2*10⁻⁹ g ……………… x darab molekula

2015. jan. 30. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

Igen, és 82 millió molekula hogy tud egy 10 billiárd molekulányi testre ennyire kihatni?


Én megértem, hogy ez a kevés mennyiség is sok molekulát tartalmaz. De gondolj bele, ez a mennyiség annyi, hogy az ujjad hegyén meg sem látszódna. Ha én ezt a láthatatlan mennyiséget beveszem, akkor bármennyire reakcióképes is az adott anyag, lehet kénsavtól kezdve akármilyen szeri, nem szabadna leállítania, "lefognia" egy több 10 ezerszer annyi molekulát tartalmazó testet.


Leállítja az acetilkolin termelését, ami valahol a testben (nem tudom hol) termelődik. Ez a valami akárhol lehet, mégis egy láthatatlan mennyiség képes eljutni oda, a testben, minden egyes hajszálérbe, és teljes mértékben meggátolni az acetilkolin termelődését, pedig nem gondolnám, hogy ebből az acetilkolinból ne termelődne 0,002 mikrogrammnál több. Hiába van a szervezetünkben egy csomó víz, a botox fel sem oldódik, nem is reagál semmivel, csak ezt az enzimet gátolja. Beleöntök a Dunába egy pohár kénsavat, és kipusztul minden állat a Fekete-tengerig.. Igaz?


A helyzet az, hogy néhány molekula (82 millió db) reakcióba kerül egy nála sokkal nagyobb mennyiségű anyaggal (pl. 10 billiárd db), sokkal nagyobb felületen, mint amit ő képez. Mégis "legyőzi" azt. Elég hihetetlen. Én már arra kezdek gyanakodni, hogy láncreakció indul be. Azaz először kapcsolatba lép egy anyaggal, aztán ezáltal 2 új, de még mindig reakcióképes anyag keletkezik, amik tovább reakcióba lépnek a környezetükkel. Kb. így tudom elképzelni. Mert az, hogy ilyen hihetetlen kis mennyiség egy hatalmas felületre így önmagában kihasson, az eléggé elképzelhetetlen.

2015. jan. 30. 16:03
 14/14 anonim ***** válasza:

A botox nem az acetilkolint gátolja, hanem a felszabadulását.

Széthasít egy fehérjét, ami azért lenne felelős, hogy az acetilkolin felszabaduljon. Az acetilkolin pedig (többek között) ahhoz kell, hogy a harántcsíkolt izmaid összehúzódjanak.

Tehát nincs acetilkolin = lebénul az adott izom.

Tehát nem egy darab acetilkolin molekulát gátol, hanem egy neuronban az összes acetilkolin felszabadulását.

2015. jan. 30. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!