Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mitől meddő teljesítmény a...

Hengerelőhereverem kérdése:

Mitől meddő teljesítmény a meddő teljesítmény?

Figyelt kérdés

Azt értem, hogy a hatásos teljesítmény az ami felhasználásra kerül valamilyen szinten, de a meddő teljesítményt nem egészen értem, elvileg ez a mágneses mező változásáért felelős energia ami ha megszűnik a mágneses mező akkor visszatáplálódik a rendszerbe(azt hiszem így olvastam), de ha egyszer a mágneses mező változásáért felel akkor nem használjuk fel? Nem egészen értem, valahogy eltudnátok magyarázni?

(akár bevezetőnek valami buta hasonlattal aztán rávezetve mi is ez)



#meddő-teljesítmény
2015. jan. 16. 19:35
 1/4 anonim ***** válasza:

Az elektromos mező és a mágneses mező egy bizonyos energiát képvisel.Az az amikor felépülnek ezek a mezők akkor energiát kell befektetni. A meddő teljesítmény azért probléma mert az ezek a terek előállításához a villamos energiát el kell szállítani a fogyasztási helyre de nem használódik el hanem kicsit később visszamegy az elektromos hálózatba. Viszont az elektromos energia szállítása veszteséggel jár mert a felvett áram négyzetével arányos Joule melegíti az elektromos hálózat vezetékeit.

Ez főleg akkor jelentős például ha járatsz egy motort üresen terhelés nélkül mert ilyenkor a meddő teljesítmény viszonylag nagy a hatásos teljesítményhez képest.(ugyanaz a tekercs van a motorban üresen mint terhelve)

2015. jan. 16. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

A kábeleken keletkező hőveszteség az a hatásos teljesítményhez tartozik, ugye?


És akkor az az energia ami ennek a mágneses mezőnek a kiépítéséhez szükséges az a meddő teljesítmény?

2015. jan. 16. 21:53
 3/4 anonim ***** válasza:
A meddő teljesítményt úgy képzeld el, hogy a komplex számsíkban az imaginárius tengelyre esik. Ezért nem hatásos. Nyílván nem túl jó, ha sok van ebből a meddő részből, azaz arra kell törekedni, hogy az ún. eljesítménytényező kb. 1 legyen. (Ha igen rossz a cos(fi) azért már büntetnek is, úgyhogy pl. ilyen fázisjavító kondikat szoktak beépíteni, persze oda, ahol több MW-os motorok mennek).
2015. jan. 17. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ezt az iskolás dumát én is eltudom nyögni ne haragudj, hogy a komplex számsíkra esik bla bla bla, de nem ez érdekel, mert ettől még nem fogom érteni, hogy mi ez és mitől meddő, mi csak számolunk vele a komplex számsíkon, de nem azért meddő teljesítmény, mert a komplex számsíkra esik...
2015. jan. 17. 11:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!